Jednou vetou

Nemecko vďačí Chiracovi za mnoho vecí, uviedol Steinmeier

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier

Foto: TASR/AP

Politickú angažovanosť vo štvrtok zosnulého bývalého francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca ocenil aj nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier.

„Jacques Chirac vytváral politiku a budúcnosť svojej krajiny a Európy a mal odvahu postaviť sa kriticky k dejinám vlastnej krajiny,“ napísal Steinmeier v kondolenčnom liste adresovanom francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi. Jeho slová citovala agentúra DPA.

Podľa Steinmeiera Chirac ako francúzsky premiér a prezident desaťročia formoval dejiny a politický život Francúzska. „Správa o smrti Jacqua Chiraca ma napĺňa hlbokým smútkom,“ uviedol Steinmeier a dodal, že Nemecko mu vďačí za mnohé.

Francúzsko vyhlásilo po úmrtí Chiraca štátny smútok

Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder vyhlásil, že Chirac bol lídrom, ktorý vedel, že „Európa môže fungovať len vtedy, ak bude existovať zhoda medzi Nemeckom a Francúzskom“.

Schröder, ktorý bol kancelárom Nemecka v rokoch 1998-2005, sa v roku 2003 pridal na stranu Chiraca, ktorý bol takisto ako on proti vojne v Iraku vedenej Spojenými štátmi.

„Bol to skúsený politik, Európan, ktorý poznal dejiny, a okúzľujúca osobnosť,“ povedal o Chiracovi nemecký exkancelár. „Tento človek, ktorý sa stal mojím priateľom, mi bude chýbať,“ dodal Schröder.

Najdôležitejším Chiracovým symbolickým gestom bolo podľa Schrödera pozvanie na oslavy 60. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii, ktoré mu zaslal v roku 2004. Schröder sa tak stal prvým nemeckým kancelárom, ktorý bol na túto významnú udalosť pozvaný.

Ako napísala agentúra AP, na Chiraca si zaspomínali aj britskí súčasní či bývalí politici a štátnici, ktorých názory na Európu boli často v rozpore so Chiracovým postojom.

Snemovňa neschválila ústavnú žalobu na prezidenta Zemana

Bývalý britský premiér Tony Blair (1997-2007) nazval Chiraca „veľkolepou osobnosťou francúzskej i európskej politiky“. „Aj keď z času na čas nastali odlišnosti (v názoroch), vždy bol milý, veľkorysý a poskytoval osobnú podporu,“ povedal Blair.

Blairov predchodca v úrade John Major vyhlásil, že Chirac „bol vždy pripravený byť priateľom a partnerom Spojeného kráľovstva“. Chirac bol podľa jeho slov „očarujúcim mužom, vrcholným politikom a zároveň človekom, ktorý svoj názor dokázal zmeniť na základe faktov, presvedčenia či okolností“.

Chiracovi vzdal hold aj libanonský premiér Saad Harírí, ktorý povedal, že Chirac „držal Libanon za ruku v najťažších časoch“. Otec súčasného predsedu vlády – bývalý premiér Rafík Harírí – bol totiž Chiracovým blízkym priateľom. Po tom, čo bol na Rafíka Harírího v roku 2005 spáchaný atentát, pricestoval Chirac spolu so svojou manželkou do Bejrútu, aby podporil takzvanú cédrovú revolúciu, ktorá vyústila do odstúpenia vlády a odchodu sýrskej armády.

Môže vás zaujímať

Lukašenko uviedol armádu do stavu najvyššej pohotovosti