Jednou vetou

Nemecko: Vládna komisia stanoví termín ukončenia ťažby a spaľovania uhlia

Ilustračné foto

foto: TASR

Nemeckí ministri vymenovali 31-člennú komisiu, ktorej úlohou bude stanoviť termín ukončenia používania uhlia v krajine. Berlín sa zároveň usiluje splniť svoje ciele ohľadom skleníkových plynov pred decembrovou konferenciou o globálnych klimatických zmenách, ktorá sa bude konať v Poľsku. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.


Očakáva sa, že komisia stanoví termín ukončenia ťažby a spaľovania uhlia, čo produkuje škodlivý skleníkový efekt, do konca roka. Komisia si tiež kladie za cieľ do konca októbra navrhnúť vytvorenie nových pracovných miest pre tisíce ľudí pracujúcich v uhoľnom priemysle v regiónoch Lužica a Porýnie.

Nemecko: Vlak narazil do stáda oviec, desiatky zvierat usmrtil

Nemecká ministerka životného prostredia Svenja Schulzeová uviedla, že komisia má pred sebou „historickú úlohu“. Kritici však tvrdia, že vláda je príliš blízko uhoľnej lobby a musí robiť viac pre to, aby spĺňala ustanovenia vyplývajúce z parížskej klimatickej dohody z decembra 2015.

„Nedovolíme vláde využiť túto komisiu ako figový list pre klimatickú politiku,“ povedal minulý týždeň líder parlamentnej frakcie zelených Anton Hofreiter.

Všetci signatári parížskej klimatickej dohody súhlasili so znížením emisií skleníkových plynov do roku 2030 na úroveň 40 percent z roku 1990. Medzi rokmi 1990 a 2015 Nemecko dosiahlo 28-percentné zníženie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia