Jednou vetou

Nemecko vyzvalo Irán, aby znovu začal plniť podmienky jadrovej dohody

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Nemecká vláda vyzvala v piatok Irán, aby sa vrátil k plneniu podmienok jadrovej dohody z roku 2015. Reagovala tak na vyhlásenia Teheránu, že plánuje porušiť ďalšie záväzky plynúce z dohody. Informovala o tom agentúra DPA.

„Vyzývame Irán, aby napätie v tejto situácii už viac nestupňoval,“ uviedol hovorca nemeckého ministerstva zahraničných vecí. Oznámenie Teheránu podľa hovorcu nie je správny signál v období, keď úsilie smeruje k zníženiu napätia.

Irán tvrdí, že v priebehu dvoch dní dokáže obohatiť urán na 20 percent

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf už skôr v piatok EÚ informoval, že Teherán poruší niektoré časti dohody z roku 2015 po tom, ako USA proti islamskej republike zaviedli ďalšie sankcie.

Nemecko chce podľa vyjadrení vlády platnosť dohody udržať, čo je však možné len vtedy, ak jej plnenie zachová aj Irán.

Jadrová dohoda medzi Iránom a svetovými veľmocami – USA, Ruskom, Čínou, Britániou, Francúzskom a Nemeckom – zaväzuje Teherán, aby výrazne obmedzil svoje jadrové kapacity výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií. Cieľom je zabezpečiť, aby Irán nemohol túto technológiu využiť na výrobu jadrových zbraní.

Irán tento rok pozastavil plnenie niektorých záväzkov zo spomínanej dohody. Reagoval tým na rozhodnutie Spojených štátov, ktoré v roku 2018 od dohody odstúpili a zaviedli embargo na dovoz iránskej ropy.

Novak: Rusko uvažuje o výraznejšej podpore iránskeho ropného sektora

Irán už skôr pohrozil, že od 6. septembra začne obohacovať urán na úroveň 20 percent, ak zostávajúce signatárske krajiny dohody nevyvinú úsilie o zmiernenie vplyvu amerických sankcií.

Môže vás zaujímať

Slováci môžu cestovať do Spojeného kráľovstva bez obmedzení