Jednou vetou

Nemecký exprezident Köhler odstúpil z postu splnomocnenca Západnú Saharu

Horst Köhler

foto: archív, TASR/AP

Bývalý nemecký prezident Horst Köhler zo zdravotných dôvodov odstúpil z postu splnomocnenca generálneho tajomníka OSN pre Západnú Saharu, informovala v stredu agentúra DPA.

Köhler generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa informoval, že odstupuje zo zdravotných dôvodov, uviedla v stredu vo vyhlásení hovorkyňa OSN.

Guterres vyjadril „hlbokú vďaku Köhlerovi za jeho neochvejné a intenzívne úsilie, ktoré položilo základy pre politické procesy v otázke Západnej Sahary,“ uvádza sa vo vyhlásení.

OSN: Riziko použitia jadrových zbraní je najvyššie od druhej svetovej vojny

Köhler (76) bol prezidentom Nemecka v rokoch 2004-10 a od júna 2017 pôsobil vo funkcii pri OSN. Naposledy viedol mierové rozhovory o Západnej Sahare v marci.

Západnú Saharu anektovalo Maroko v roku 1975. Až do roku 1991, keď bolo uzavreté prímerie sprostredkované OSN, bojovalo proti západosaharskému hnutiu Front Polisario, ktoré presadzuje nezávislosť tohto regiónu bohatého na nerastné suroviny.

OSN prijala rezolúciu, ktorá požaduje, aby sa Británia vzdala Čagoských ostrovov

Maroko ponúklo Západosaharčanom rozsiahlu autonómiu; Front Polisario však požaduje vypísanie referenda o budúcnosti tohto územia.

Bezpečnostná rada OSN na prelome októbra a novembra privítala zintenzívnené úsilie o obnovenie rokovaní, ktoré majú ukončiť 42 rokov trvajúci konflikt medzi Marokom a hnutím Front Polisario.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia