Jednou vetou

Nemecký komisár vlády varoval židov, aby nenosili kippy na verejnosti

Ilustračné foto

pixabay.com

Komisár nemeckej vlády pre oblasť boja proti antisemitizmu Felix Klein varoval v sobotu židov, aby nenosili kippy na verejnosti. Dodal, že zmenil názor v tejto záležitosti, pretože v posledných rokoch nastal v Nemecku nárast antisemitských trestných činov.

„Je mi ľúto, že nemôžem odporučiť, aby židia v Nemecku nosili kippy vždy a všade,“ povedal Klein, ktorého výroky priniesli noviny mediálnej skupiny Funke a tlačová agentúra DPA.

Klein vysvetlil, že v posledných rokoch je spoločensky čoraz viac prijateľné vyjadrovať protižidovské názory a toto uňho spôsobilo aj zmenu názoru na bezpečnosť nosiť okrúhle čiapočky kippy, nazývané tiež jarmulky, na verejnosti.

Komisár vlády Klein dodal, že 90 percent ľudí, ktorí v Nemecku páchajú antisemitské zločiny, sú pravicoví extrémisti. Dodal, že oveľa menšie percento tvoria moslimovia, „ktorí sledujú arabské televízne stanice, vytvárajúce o Izraeli a židoch desivý obraz“.

Sobotná účasť v eurovoľbách v ČR nepresiahla 30 percent

 Líder hlavnej židovskej obce v Nemecku vlani podľa agentúry AP oznámil, že ľuďom neodporúča nosiť židovské čiapočky počas návštevy veľkých miest.

Počet antisemitských trestných činov spáchaných v Nemecku stúpol z 1504 v roku 2017 na 1646 v roku 2018 – to je nárast o desať percent. Počet prípadov pokladaných za násilie sa za to isté obdobie zvýšil z 37 na 62, ako uvádzajú oficiálne údaje.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia