Jednou vetou

Nemecký minister požaduje skorší zákaz jednorazových plastových výrobkov

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Nemecký minister pre hospodársku spoluprácu a rozvoj Gerd Müller žiada rýchlejší zákaz jednorazových plastových výrobkov. Nemecko by malo podľa jeho slov nasledovať príklad Veľkej Británie. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.

Briti zákaz plastových výrobkov zavádzajú už teraz, povedal Müller a zdôraznil, že Nemecko by si od Británie malo zobrať príklad, a za slovami by mali nasledovať aj činy.

Smernicu, na základe ktorej má byť v celej EÚ od roku 2021 zavedený zákaz používania jednorazových plastových výrobkov, v marci schválili poslanci Európskeho parlamentu a v marci a v máji ju odsúhlasila aj Rada ministrov.

Rada ministrov odsúhlasila zákaz jednorazových plastových výrobkov od roku 2021

Nemecko by sa malo počas svojho predsedníctva Európskej rady v druhom polroku 2020 zamerať najmä na zastavenie vývozu odpadu do rozvojových krajín, vyzval ďalej Müller. Dodal, že nikto nevie ľuďom v Afrike a Ázii vysvetliť, prečo sa v ich krajinách hromadí odpad z európskeho blahobytu.

„Vatové tyčinky a plastové príbory sú len začiatkom. Znakom spoločnosti, ktorá vyhadzuje množstvo vecí, sú však rovnako aj plastové vrecúška, jednorazové plastové poháre a kávové kapsuly,“ povedal Müller.

Je načase túto situáciu zmeniť, uviedol Müller a pripomenul, že na novej iniciatíve nemeckej rozvojovej spolupráce s názvom „Prevencia“, ktorá súvisí s problémom hromadenia odpadu na celom svete, sa podieľa viac než 35 partnerov z odvetví hospodárstva, výskumu a občianskej spoločnosti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia