Jednou vetou

Nemecký minister sa vyslovil za ukončenie prístupových rokovaní EÚ s Tureckom

Jens Spahn

Foto: Twitter

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn je zástancom ukončenia prístupových rokovaní EÚ s Tureckom, čo by považoval za "čestný" krok. Uviedol to pre tlačovú agentúru RedaktionsNetzwerk Deutschland, ktorá jeho vyjadrenia zverejnila v stredu.

„Každý predsa vidí, že Turecko vo svojom terajšom stave nikdy nebude členom EÚ,“ citovala Spahna v predstihu agentúra DPA. Pripomenula, že nemecko-turecké vzťahy sú napäté v dôsledku zadržiavania nemeckých novinárov v Turecku či vedenia predvolebnej kampane tureckými politikmi v radoch početnej komunity nemeckých Turkov.

Merkelová vyzvala na vytvorenie ozajstnej európskej armády

Spahn sa tiež vyslovil za to, aby Nemecko pristupovalo s väčším pochopením k štátom strednej a východnej Európy. Hoci zďaleka nepovažuje za správne všetko, čo robí napríklad maďarský premiér Viktor Orbán, Nemci by sa mali „aspoň usilovať o to, aby mu porozumeli“.

„Krajiny ako Maďarsko a Poľsko vnímajú veci historicky inak ako Nemecko,“ dodal 38-ročný Spahn, ktorý by mohol v decembri vystriedať súčasnú kancelárku Angelu Merkelovú na čele vládnucej Kresťanskodemokratickej únie (CDU).

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia