Jednou vetou

Nemecký parlament prijal balík zákonov o azyle, migrácii a deportáciách

Nemecký Spolkový snem (Bundestagu) v Berlíne

foto: TASR/AP

Nemecký parlament prijal v piatok balík siedmich zákonov obsahujúcich nové pravidlá týkajúce sa azylu, ekonomickej migrácie a deportácií odmietnutých žiadateľov o azyl. Informovala o tom agentúra DPA.

Po novom sa majú napríklad zjednodušiť predpisy umožňujúce kvalifikovaným pracovným silám z iných krajín vstup do Nemecka — odpadá obmedzenie týkajúce sa zamestnaní s nedostatkom pracovníkov. Zamestnávateľ navyše už nebude povinný dokazovať, že na danú pozíciu nenašiel nijakého Nemca alebo občana z krajín EÚ.

Pre odborníkov v informačných technológiách, ktorí sú v Nemecku veľmi žiadaní, platí osobitý predpis — do krajiny môžu pricestovať i bez príslušného vzdelania, ak vedia dokázať, že v tejto oblasti už niekoľko rokov pracovali v zahraničí. Kvalifikovaní migranti smú do Nemecka po novom pricestovať na kratšie obdobie za účelom hľadať si prácu aj bez toho, aby vopred uzavreli pracovnú zmluvu, čo bolo doteraz podmienkou.

Tisíce migrantov v Bosne prespávajú v parkoch, strediská sú plné

Migranti, ktorí sú v trvalom pracovnom pomere, hovoria po nemecky, svoje živobytie si už dlhší čas zabezpečujú sami a do Nemecka prišli pred 1. augustom 2018, budú „trpení“ a môžu v krajine i naďalej zostať.

Pracovať budú môcť i tí utečenci, o ktorých ešte nie je isté, či budú smieť v Nemecku zostať dlhodobo.
Pre uchádzačov o azyl sa mení napríklad to, že príspevok pre rodičov, ktorí vychovávajú svoje deti sami, sa z terajších 135 eur zvýši na 150 eur.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia