Jednou vetou

Nemecký parlament schválil zákon umožňujúci uvádzať v dokladoch tretie pohlavie

Nemecký Spolkový snem (Bundestagu) v Berlíne

foto: TASR/AP

Poslanci nemeckého parlamentu schválili vo štvrtok večer vládny návrh zákona, na základe ktorého umožnia nemecké matriky občanom, aby si mohli do dokladov zapísať aj tzv. tretie pohlavie. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

V súlade s novou legislatívou bude možné zapísať si do dokumentov okrem mužského a ženského pohlavia aj pohlavie „rôzne“.

Nemecko: Koalícia asi našla riešenie sporu ohľadom zákazu propagácie interrupcií

Koaličný kabinet kancelárky Angely Merkelovej predloženým návrhom reagoval na rozhodnutie ústavného súdu z novembra 2017, podľa ktorého je potrebné do konca roka 2018 upraviť legislatívu v tejto oblasti – a to buď vytvorením kategórie tzv. tretieho pohlavia, alebo úplným zrušením kolónky, v ktorej sa pohlavie uvádza.

Cieľom tohto verdiktu bolo zabrániť porušovaniu základných práv a diskriminácii občanov, ktorí nie sú ani mužmi, ani ženami, avšak predpisy by ich nútili zvoliť jedno z týchto pohlaví.

Iniciatíva Inakosť otvorila poradňu pre LGBTI ľudí na Slovensku

Parlamentom schválená legislatívna úprava však napriek tomu podľa viacerých ľudskoprávnych skupín a opozičných politikov ešte stále nezachádza dostatočne ďaleko. Vo väčšine prípadov totiž žiada od občanov, ktorí si chcú svoj doterajší status zmeniť, aj lekárske potvrdenie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia