Nemecký parlament schválil zákon umožňujúci uvádzať v dokladoch tretie pohlavie

Nemecký Spolkový snem (Bundestagu) v Berlíne

foto: TASR/AP

Poslanci nemeckého parlamentu schválili vo štvrtok večer vládny návrh zákona, na základe ktorého umožnia nemecké matriky občanom, aby si mohli do dokladov zapísať aj tzv. tretie pohlavie. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

V súlade s novou legislatívou bude možné zapísať si do dokumentov okrem mužského a ženského pohlavia aj pohlavie „rôzne“.

Nemecko: Koalícia asi našla riešenie sporu ohľadom zákazu propagácie interrupcií

Koaličný kabinet kancelárky Angely Merkelovej predloženým návrhom reagoval na rozhodnutie ústavného súdu z novembra 2017, podľa ktorého je potrebné do konca roka 2018 upraviť legislatívu v tejto oblasti – a to buď vytvorením kategórie tzv. tretieho pohlavia, alebo úplným zrušením kolónky, v ktorej sa pohlavie uvádza.

Cieľom tohto verdiktu bolo zabrániť porušovaniu základných práv a diskriminácii občanov, ktorí nie sú ani mužmi, ani ženami, avšak predpisy by ich nútili zvoliť jedno z týchto pohlaví.

Iniciatíva Inakosť otvorila poradňu pre LGBTI ľudí na Slovensku

Parlamentom schválená legislatívna úprava však napriek tomu podľa viacerých ľudskoprávnych skupín a opozičných politikov ešte stále nezachádza dostatočne ďaleko. Vo väčšine prípadov totiž žiada od občanov, ktorí si chcú svoj doterajší status zmeniť, aj lekárske potvrdenie.

Môže vás zaujímať

Trump skritizoval dánsku premiérku za „hnusné“ odmietnutie predaja Grónska