Jednou vetou

Nemecký prezident na cestách. Kam má namierené?

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier

Foto: TASR/AP

Nemecký spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier začne v utorok predpoludním dvojdňovú návštevu Ukrajiny. Stane sa tak prvým najvyšším predstaviteľom spolkovej republiky na návšteve Ukrajiny.

Steinmeier bol však v Kyjeve opakovane ešte ako nemecký minister zahraničných vecí v období po vypuknutí krízy na východe tejto postsovietskej krajiny.

Pozornosť pri nemecko-ukrajinských rokovaniach by sa podľa informácií, ktoré s odvolaním sa na úrad hlavy štátu v Berlíne priniesla v pondelok agentúra DPA, mala tentoraz sústrediť na stav reforiem v krajine, na dodržiavanie princípov právneho štátu a na problematiku boja proti korupcii. Hovoriť sa však zrejme bude aj o iných témach vrátane možného vyslania mierovej misie Organizácie Spojených národov (OSN) do Donbasu alebo kontroverzne vnímaného plynovodu Nord Stream 2.

Čítajte viac: Počasie opäť vyčíňalo. Floridu zasiahla silná búrka

Pri príležitosti Roku nemeckého jazyka na Ukrajine sa Steinmeier stretne v Kyjeve a Ľvove so školákmi a študentmi, ktorí si osvojujú nemecký jazyk, ako aj s pedagógmi, ktorí ho vyučujú.

Steinmeier sa v Kyjeve stretne s najvyššími ukrajinskými ústavnými činiteľmi vrátane prezidenta Petra Porošenka a premiéra Volodymyra Hrojsmana. V stredu navštívi západoukrajinské mesto Ľvov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia