Jednou vetou

Nemecký prezident vyzval vládu, aby sa venovala problémom občanov

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier

Foto: TASR/AP

Nemecká vláda by sa mala napriek súčasným diskusiám politických strán, ktoré vyvolali voľby do Európskeho parlamentu (EP) a odstúpenie Andrey Nahlesovej z postu predsedníčky Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), aj naďalej venovať pálčivým otázkam, ktoré trápia občanov.

Merkelová si želá pokračovanie koalície aj po odstúpení Nahlesovej

Vládu k tomu vyzval v utorok na stretnutí prezidentov nemecky hovoriacich krajín v rakúskom Linzi nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, informovala agentúra DPA.

Steinmeier uviedol, že hoci sú povolebné diskusie v rámci vládnucich strán oprávnené, vlády odvodzujú svoju legitimitu hlavne od činov. Preto považuje očakávania obyvateľov Nemecka, že vláda sa bude zaoberať dôležitými otázkami a bude prijímať rozhodnutia, za legitímne.

„K tomu patria témy, ako sú dostupné bývanie a, samozrejme, i správne rozhodnutia v boji proti klimatickej zmene a mnohé ďalšie,“ uviedol Steinmeier.

Po nedeľňajšom odstúpení Andrey Nahlesovej z pozície predsedníčky SPD nabrala na dôležitosti otázka ďalšej existencie veľkej koalície, ktorú tvorí konzervatívny blok (CDU/CSU) a SPD.

Prezident Steinmeier vyzval na toleranciu voči moslimom v Nemecku

Na utorok je naplánované i stretnutie zástupcov SPD v parlamente. Tí majú viesť rozhovory o odstúpení Nahlesovej, ako i o výsledkoch, ktoré SPD dosiahla vo voľbách do EP.

Sociálni demokrati totiž zaznamenali svoj doteraz najhorší výsledok vo voľbách do EP – skončili na treťom mieste za vládnucimi kresťanskými demokratmi a Zelenými.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia