Jednou vetou

Nemecko pre šírenie koronavírusu zatvorilo hranice

Nemeckí policajní dôstojníci kontrolujú vozidlá a chodcov na nemecko-francúzskej hranici v Kehli v pondelok 16. marca 2020

autorská koláž hlavne.sk, Foto: SITA/AP Photo/Jean-Francois Badias

Opatrenie sa zatiaľ netýka len hraníc s Holandskom a Belgickom.

Británia si z koronavírusu nič nerobí, zatiaľ žiadne opatrenia

Nemecko sa stalo ďalšou z krajín Európskej únie, ktorá pre šírenie koronavírusu zatvorila hranice. Stalo sa tak v pondelok ráno, pričom opatrenie sa netýka komerčnej dopravy. Nemecko uzavrelo svoje hranice s Francúzskom, Rakúskom a Švajčiarskom.

Francúzsko rovnako zvažuje sprísnenie takýchto opatrení, pretože situácia sa podľa tamojšej vlády „rýchlo zhoršuje“. Lídri skupiny siedmich najvyspelejších krajín sveta G7 plánujú v pondelok videokonferenciu, počas ktorej chcú dohodnúť spoločný postup v boji proti pandémii.

Nemecko sa až doteraz snažilo zachovať hranice otvorené a umožniť tak voľný pohyb osôb medzi európskymi štátmi zakotvený v Schengenskej dohode. To sa však od pondelka mení. Cieľom je nielen zastaviť šírenie vírusu, ale aj obmedziť cezhraničné hromadné nákupy osôb, ktoré podliehajú panike, informujú nemecké médiá.

Opatrenia sa zatiaľ netýkajú len hraníc s Holandskom a Belgickom. Ďalší nemeckí susedia, Poľsko, Česká republika a Dánsko, už rovnako uzavreli svoje hranice alebo zaviedli v tomto smere prísne obmedzenia.

Školy v Nemecku sú v pondelok zatvorené, v Berlíne cez víkend neboli prístupné ani kluby, bary či fitnescentrá. Na celoštátnej úrovni sú zakázané veľké zhromaždenia.

Nemecko má potvrdených vyše 6 000 prípadov nákazy, pričom 13 osôb už nebezpečnému koronavírusu podľahlo.

Môže vás zaujímať

Nikaragujský prezident Ortega plánuje reformu trestného zákonníka, súperom hrozí doživotím