Jednou vetou

Nemôžete zmeniť históriu, no môžete sa z nej poučiť, citoval Trump a kritizoval odstraňovanie pamätníkov

foto: TASR, zdroj: TASR

Americký prezident Donald Trump odsúdil vo štvrtok narastajúci tlak na odstránenie konfederačných pamätníkov. „Je smutné vidieť ako sa ničí história a kultúra našej skvelej krajiny odstraňovaním našich krásnych sôch a pamiatok,“ napísal v sérií príspevkov na sociálnej sieti Twitter.

„Nemôžete zmeniť históriu, no môžete sa z nej poučiť. Robert E. Lee, Stonewall Jackson – kto bude ďalší, Washington, Jefferson? Aké pochabé,“ pokračoval v ďalšom príspevku.

Trump sa v uplynulých dňoch dostal pod paľbu kritiky pre svoju prvotnú reakciu na sobotňajšie násilie počas pochodu belošských nacionalistov v americkom štáte Virgínia.

Za násilie môže „mnoho strán“

Prezident síce udalosti vo Virgínii bezprostredne odsúdil, no zároveň uviedol, že za násilie môže „mnoho strán“. Výslovne tak nespomenul iniciátorov samotného pochodu, rasistov a ďalšie skupiny šíriace nenávisť.

V pondelok však pod tlakom zo strany svojich poradcov spresnil, že odsudzuje rasizmus a skupiny šíriace nenávisť. Konkrétne pritom menoval skupiny ako Ku-klux-klan, neonacistov, či belošských rasistov, ktorých sobotňajší pochod proti odstráneniu pamätníka venovaného konfederačnému generálovi Robertovi Leeovi v meste Charlottesville vyústil do násilností. Udalosti v meste si vyžiadali celkom troch mŕtvych a mnoho zranených.

Obnovil kritiku voči odstraňovaniu pamätníkov

Ďalší deň však Trump opäť zdôraznil presvedčenie, že vinu za tieto násilnosti nesú „obe strany“. Podľa jeho slov sa totiž počas pochodu belošských nacionalistov správali „veľmi násilne“ aj skupiny ich odporcov. V sérií príspevkov, ktoré uverejnil vo štvrtok, na Twitteri zase obnovil svoju kritiku voči odstraňovaniu konfederačných pamätníkov vnímaných ako symboly otrokárstva.

„Krása, ktorá je odstraňovaná z našich miest, mestečiek a parkov, bude veľmi chýbať a nikdy nebude môcť byť porovnateľne nahradená!“ dodal americký prezident v poslednom z príspevkov.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi