Jednou vetou

Nepokoje medzi Palestínou a Izraelom sa stupňujú

Ilustračné foto

foto: TASR

Na 59 sa zvýšil počet obetí vlny násilia v pohraničnej oblasti pásma Gazy po tom, čo po nadýchaní sa slzotvorného plynu zomrelo osemmesačné dievčatko. Uviedla to v utorok agentúra DPA.

Palestínske ministerstvo zdravotníctva spresnilo, že dieťa sa zadusilo po tom, čo izraelskí vojaci zasiahli slzotvorným plynom proti palestínskym demonštrantom.

Palestínčania budú v utorok v Gaze pochovávať svojich mŕtvych, ktorí prišli o život počas pondelkových násilných stretov s izraelskými vojakmi, informuje agentúra AP.

Prečítajte si tiež: Izrael jasne spáchal vojnové zločiny

Organizátori protestov oznámili, že utorok bude dňom vyhradeným pre pohreby a naznačili, že v najbližších hodinách neplánujú ďalšie protesty v pohraničnom pásme. Izraelské médiá informovali, že niektoré stany, kde ktorými sa palestínski demonštranti zhromažďovali na hraniciach s Izraelom, boli odstránené.

Palestínčania si v utorok zároveň pripomínajú 70. výročie vzniku Izraela. Tento deň označujú  výrazom „nakba“ (katastrofa), pretože počas izraelskej vojny za nezávislosť prišli o svoje domovy státisíce palestínskych Arabov.

Čítajte viac: Turecký prezident Erdogan obvinil Izrael z genocídy

Masívne zrážky medzi izraelskou armádou a Palestínčanmi vypukli v pohraničnom pásme Gazy v pondelok. Zranenia podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva utrpelo najmenej 2770 ľudí, pričom 1370 bolo postrelených.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia