Népszava: Aj Maďarsko vyhostí jedného ruského diplomata

Maďarský parlament

Foto: TASR/AP

Maďarsko v súvislosti s prípadom bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa otráveného v Británii vyhostí jedného ruského diplomata, uviedli v pondelok britský denník The Telegraph a televízia Sky News. Podľa internetového vydania maďarského denníka Népszava tieto informácie potvrdilo maďarské ministerstvo zahraničných vecí.

Zástupca štátneho tajomníka rezortu diplomacie Tamás Menczer pre agentúru MTI uviedol, že oficiálne rozhodnutie o vyhostení oznámilo Maďarsko na summite Európskej rady.

Z informácií získaných MTI vyplýva, že okrem prípadu Skripaľa môže mať vyhostenie ruského diplomata súvislosť aj s kauzou bývalého poslanca Európskeho parlamentu za ultrapravicovú stranu Jobbik Bélu Kovácsa.

Maďarská Ústredná vyšetrovacia hlavná prokuratúra (KNYF) vlani 6. decembra obvinila Kovácsa z rozpočtového podvodu a špionáže v inštitúciách Európskej únie. Bývalý europoslanec čelí podozreniu, že sa pravidelne a v tajnosti stretával s ruskými diplomatmi v Bruseli a že každý mesiac navštevoval Moskvu. Kovács všetky obvinenia popiera a tvrdí, že stretnutia s diplomatmi boli súčasťou jeho práce europoslanca.

Maďarský generálny prokurátor v roku 2014 požiadal predsedu EP Martina Schulza, aby zbavil Kovácsa poslaneckej imunity pre podozrenie, že tento člen Jobbiku vykonával špionáž v inštitúciách EÚ v prospech Ruskej federácie.

Môže vás zaujímať

Venezuelu zvolili za nového člena Rady OSN pre ľudské práva