Jednou vetou

Nešťastie v centre Prahy

Ilustračná foto

Pixabay.com

Päť zavalených ľudí vyslobodzovali hasiči v centre Prahy, kde sa v jednom z rekonštruovaných domov v utorok zrútilo poschodie. Tri osoby sú už v starostlivosti záchrannej služby. Stena sa zrútila po desiatej hodine na Mikulandskej ulici v centre českej metropoly.

„Nahlásili nám pád klenby, ale nakoniec hasiči zistili, že sa prepadlo poschodie s rozmermi približne päťkrát desať metrov. Na miesto okrem hasičov vyrazili aj špeciálne psy na vyhľadávanie osôb. Hasiči našli zatiaľ dve osoby, ktoré odovzdali záchranárom, a stavajú provizórnu ochranu proti ďalšiemu pádu,“ povedala pre spravodajský portál Novinky.cz hovorkyňa hasičov Kateřina Suchanská.

Záchranári na miesto vyslali štyri posádky, dvoch lekárov i inšpektora. „Celkovo máme nahlásených päť zranených. Záchranári majú v starostlivosti tri osoby, ktoré sú v stredne závažnom stave. U jedného muža bolo nutné zabezpečiť dýchacie cesty a uviesť ho do umelého spánku a vo veľmi vážnom stave je prevážaný do nemocnice. Na ďalších dvoch čakáme,“ povedala hovorkyňa záchranárov Jana Poštová.

Praha: Taxikári opäť protestovali proti Uberu

Záchranári aktivovali traumatologický plán. „Na mieste zasahuje navyše aj špeciálne vozidlo Atego a ďalšie dve posádky,“ dodala Poštová. Traumaplán okrem iného znamená, že nemocnice sa musia pripraviť na väčší počet zranených. Podľa prvotných informácií došlo k zrúteniu klenby stropu opravovanej budovy, potvrdila polícia.

Hasiči požiadali o pomoc Český Červený kríž a povolaný bol takisto sací bager, statik a psychológovia. Zásah zložiek komplikoval dopravu v centre Prahy, predovšetkým na ulici Národná trieda. Polícia odklonila i prevádzku električiek.

V budove, v ktorej sa zrútilo poschodie, bývala základná škola. Po prestavbe, ktorú vykonáva firma Metrostav, sa má objekt zmeniť na technologické a dielenské zázemie pre študentov Vysokej školy umeleckopriemyselnej (UMPRUM).

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína