Jednou vetou

Nešťastné vyjadrenie Trumpovej asistentky

Americký prezident Donald Trump

foto: TASR/AP

Asistentka amerického prezidenta Donalda Trumpa sa údajne nešetrne vyjadrila na adresu ťažko chorého senátora Johna McCaina v súvislosti s jeho nesúhlasom s prezidentovou nomináciou Giny Haspelovej na post riaditeľky Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Informovala o tom v piatok agentúra AP.

V súvislosti s McCainovým nesúhlasom s Haspelovej nomináciou Trumpova asistentka Kelly Sadlerová počas porady za zatvorenými dverami, ktorá sa vo štvrtok konala v Bielom dome, údajne povedala: „To je jedno, veď aj tak zomiera.“

Sadlerovú podporil aj jeden z účastníkov

Sadlerovej slová potvrdil jeden z účastníkov porady, ktorý si neželal byť menovaný. Biely dom autentickosť výroku nespochybnil a sama Sadlerová na žiadosť AP o vyjadrenie nereagovala.

Prečítajte si tiež: Zadržali piatich najhľadanejších vodcov Islamského štátu

„Dovoľte, aby som vám pripomenula, že môj manžel má rodinu, sedem detí a päť vnúčat,“ uviedla na Twitteri v reakcii na Sadlerovej výrok McCainova manželka Cindy.

Haspelová šéfkou CIA

Gina Haspelová je v súčasnosti úradujúcou šéfkou CIA, pričom v tajnej službe pracuje už 30 rokov. Oficiálne ju však ešte vo funkcii riaditeľky CIA musí schváliť Senát.

Čítajte viac: Trump poďakoval Kimovi za prepustených väzňov

V roku 2002 viedla Haspelová tajnú väznicu CIA v Thajsku a neskôr bola zapojená do prípadu ničenia nahrávok výsluchov zadržiavaných osôb podozrivých z terorizmu, pri ktorých bola použitá metóda simulovaného topenia (waterboarding).

Týranie osôb je pre USA temnou kapitolou

Podľa McCaina, ktorý bol sám mučený ako vojnový zajatec vo Vietname, bolo týranie osôb zadržiavaných Spojenými štátmi v posledných desiatich rokoch jednou z najtemnejších kapitol v amerických dejinách.

Tip na čítanie: Historické stretnutie Trumpa s Kimom sa uskutoční v júni

McCainovi vlani 14. júla odstránili krvnú zrazeninu, ktorá sa mu vytvorila nad ľavým okom. Histologické vyšetrenie o päť dní neskôr ukázalo, že má zhubný nádor mozgu, známy pod názvom glioblastóm. Odvtedy podstupuje onkologickú liečbu, pričom jeho zdravotný stav v polovici apríla skomplikovala operácia indikovaná zápalovým ochorením čriev, z ktorého sa v súčasnosti zotavuje.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia