Jednou vetou

Netanjahova výzva: Presuňte ambasády do Jeruzalema

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

foto: TASR

Desaťtisíce Izraelčanov v rámci osláv Dňa Jeruzalema oslavovali v nedeľu presun veľvyslanectva USA z Tel Avivu do Jeruzalema, ku ktorému má oficiálne dôjsť v pondelok. Informovala o tom agentúra AP.

Polícia uviedla, že na nedeľnom slávnostnom pochode sa zúčastnilo viac ako 30.000 ľudí. Pochodujúci mávali izraelskými vlajkami, spievali a tancovali.

Je dôležité nasledovať Trumpov príklad

Proti podujatiu protestovala malá skupina umiernených Izraelčanov.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu vyzval ostatné krajiny, aby nasledovali príklad amerického prezidenta Donalda Trumpa a tiež premiestnili svoje veľvyslanectvá do Jeruzalema.

Prečítajte si tiež: Abbás vyzval juhoamerické štáty, aby nepresúvali veľvyslanectvá do Jeruzalema

Netanjahu ocenil Trumpovo rozhodnutie počas príhovoru k zahraničným ambasádorom v Jeruzaleme na slávnostnej recepcii organizovanej pri príležitosti presunu veľvyslanectva USA.

„Ďakujem, prezident Trump, za vaše odvážne rozhodnutie, ďakujem vám za to, že spojenectvo medzi Izraelom a USA je teraz silnejšie než kedykoľvek predtým,“ povedal Netanjahu.

Stretli sa zástupcovia štátov

Okrem Spojených štátov sa nedeľnej recepcii zúčastnilo ďalších 32 krajín. Z Európskej únie však prišli len štyria zástupcovia – z Rakúska, Českej republiky, Maďarska a Rumunska. Brusel totiž s presunom americkej ambasády do Jeruzalema nesúhlasí.

Čítajte viac: Macron telefonoval Trumpovi o odstúpení USA od dohody s Iránom

Dňom Jeruzalema si Izrael pripomína výročie obsadenie východnej časti mesta armádou židovského štátu počas blízkovýchodnej vojny v roku 1967. Medzinárodné spoločenstvo však doposiaľ tento krok neuznalo a Palestínčania chcú, aby sa východný Jeruzalem stal hlavným mestom ich budúceho štátu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia