Jednou vetou

Netanjahu a Sísí rokovali popri Valnom zhromaždení OSN

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Foto: TASR/AP

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v stredu v New Yorku stretol s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím, s ktorým rokoval o otázke Gazy a obnovujúcom sa mierovom dialógu s Palestínčanmi.

Počas stretnutia, ktoré trvalo takmer dve hodiny a odohrávalo sa na pozadí Valného zhromaždenia OSN, obaja lídri „diskutovali o regionálnom vývoji a situácii v Gaze“, uviedla Netanjahuova kancelária.

Sýrske MZV: Po dodávke systému S-300 si Izrael rozmyslí ďalšie útoky voči Sýrii

V uplynulých mesiacoch sa uskutočnili masové demonštrácie pozdĺž hraníc Izraela s pásmom Gazy, ktoré vyvolali opakované roztržky s armádou. Úrady preto vydali varovanie ohľadom vypuknutia možného nového konfliktu.

Svetová banka (WB) v utorok varovala, že ekonomika pásma Gazy sa nachádza vo „voľnom páde“. Pásmo Gazy leží medzi Izraelom a Egyptom, ktorý sa spolu s OSN usiluje vyrokovať dlhotrvajúci mier medzi židovským štátom a militantným hnutím Hamas, avšak tieto snahy sú niekoľko týždňov pozastavené.

Izraelskí vojaci zastrelili na hraniciach s pásmom Gazy troch Palestínčanov

„Sísí povedal Netanjahuovi, že definitívne riešenie palestínskej otázky prispeje k nastoleniu novej situácie na Blízkom východe,“ informuje stanica France 24. Netanjahu a Sísí rokovali aj o spôsoboch, „ako obnoviť mierový proces“ medzi Izraelom a Palestínčanmi.

Egypt sa taktiež usiluje vyjednať dohodu medzi Hamasom a sekulárnym hnutím Fatah palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása. Egypt bol prvou arabskou krajinou, ktorá v roku 1979 podpísala s Izraelom mierovú dohodu.
Netanjahu a Sísí sa stretli už niekoľko ráz odvtedy, čo sa egyptský líder dostal k moci.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia