Jednou vetou

Netanjahu bude zastávať funkciu ministra obrany, predčasné voľby odmieta

Benjamin Netanjahu, archívne

Foto: TASR/AP

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu vyhlásil, že vypísať predčasné voľby v krajine by v súčasnej bezpečnostnej situácii bolo nezodpovedné. Dodal, že preberá funkciu ministra obrany a bude sa snažiť presvedčiť zostávajúcich koaličných partnerov, aby zostali súčasťou ním vedeného vládneho kabinetu.

Netanjahu to uviedol v televíznom príhovore k národu, ktorý v nedeľu odvysielala izraelská televízia.Vystúpením z koaličnej vlády pohrozila nedávno krajne pravicová strana Židovský domov (ha-Bajit ha-Jehudi), ktorá žiadala, aby sa šéfom rezortu obrany stal Naftali Benet – doterajší minister školstva.

Funkcia ministra obrany sa uvoľnila odchodom zástancu tvrdšej politickej línie Avigdora Liebermana. Ten odstúpil v stredu na protest proti prímeriu dosiahnutému tento týždeň s palestínskymi militantmi z pásma Gazy.  Lieberman totiž požadoval tvrdšiu reakciu na raketovú paľbu na Izrael zo začiatku tohto týždňa, ktorá bola doposiaľ najintenzívnejšou od 50-dňovej vojny spred štyroch rokov.

Vládu s Liebermanových odchodom súčasne opustila aj jeho strana Izrael, náš domov (Jisrael bejtejnu). Po Liebermanovej demisii zostala Netanjahuovej koalícii v parlamente len väčšina jediného hlasu. Zostávajúci partneri v tejto situácii začali žiadať predčasné voľby.

Mayová bude na budúci týždeň v Bruseli rokovať o budúcnosti vzťahov s EÚ

Netanjahu vo svojom nedeľnom príhovore zopakoval, že v súčasnej situácii nie je vhodný čas na voľby, a uviedol, že sa chce v prvom rade venovať zaisteniu bezpečnosti pre obyvateľov svojej krajiny. Agentúra AP uviedla. že strana Židovský domov avizovala na pondelok tlačovú konferenciu. Ak by táto strana vystúpila z koalície, Netanjahu by v parlamente stratil väčšinu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia