Netanjahu navštívil okupované Golanské výšiny

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Foto: TASR/AP

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uskutočnil v utorok zriedkavú návštevu okupovaných Golanských výšin, pričom cez neďaleké hranice uprel zrak do Sýrie a varoval nepriateľov židovského štátu, aby "netestovali" jeho odhodlanie. Informovala o tom agentúra Reuters.

Netanjahua sprevádzal na vyhliadkový bod na kopci, ležiacom približne tri kilometre od línie vytýčenej v roku 1974 prímerím, jeho bezpečnostný kabinet. Premiér varoval Irán pred akýmkoľvek pokusom prehĺbiť svoju vojenskú prítomnosť v Sýrii alebo vybudovať v susednom Libanone továrne na raketové strely.

„Usilujeme sa o mier, ale sme pripravení na akýkoľvek scenár a nikomu by som neradil, aby nás testoval,“ povedal Netanjahu, ktorého vyjadrenie prenášali i miestne médiá.

Netanjahu zdôraznil, že Izraelčania majú „mimoriadne odhodlanie brániť svoju krajinu“, dopĺňa denník Haarec. Premiér tým odkazoval na vzrastajúce napätie na severných hraniciach Izraela. Traja najvyšší libanonskí predstavitelia v utorok obvinili Izrael z ohrozovania stability pohraničného regiónu.

Izraelský minister obrany Avigdor Lieberman sa minulý týždeň zmienil o možnosti konfliktu s Libanonom. Uviedol, že v prípade vypuknutia konfliktu by izraelskí vojaci museli operovať hlboko v libanonskom území.

Izrael obsadil Golanské výšiny na západe Sýrie počas šesťdňovej vojny v roku 1967 a anektoval tento región v roku 1981, čo odsúdila Bezpečnostná rada OSN. Krátko po šesťdňovej vojne začala izraelská vláda Golanské výšiny osídľovať.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie