Netanjahu navštívil okupované Golanské výšiny

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Foto: TASR/AP

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uskutočnil v utorok zriedkavú návštevu okupovaných Golanských výšin, pričom cez neďaleké hranice uprel zrak do Sýrie a varoval nepriateľov židovského štátu, aby "netestovali" jeho odhodlanie. Informovala o tom agentúra Reuters.

Netanjahua sprevádzal na vyhliadkový bod na kopci, ležiacom približne tri kilometre od línie vytýčenej v roku 1974 prímerím, jeho bezpečnostný kabinet. Premiér varoval Irán pred akýmkoľvek pokusom prehĺbiť svoju vojenskú prítomnosť v Sýrii alebo vybudovať v susednom Libanone továrne na raketové strely.

„Usilujeme sa o mier, ale sme pripravení na akýkoľvek scenár a nikomu by som neradil, aby nás testoval,“ povedal Netanjahu, ktorého vyjadrenie prenášali i miestne médiá.

Netanjahu zdôraznil, že Izraelčania majú „mimoriadne odhodlanie brániť svoju krajinu“, dopĺňa denník Haarec. Premiér tým odkazoval na vzrastajúce napätie na severných hraniciach Izraela. Traja najvyšší libanonskí predstavitelia v utorok obvinili Izrael z ohrozovania stability pohraničného regiónu.

Izraelský minister obrany Avigdor Lieberman sa minulý týždeň zmienil o možnosti konfliktu s Libanonom. Uviedol, že v prípade vypuknutia konfliktu by izraelskí vojaci museli operovať hlboko v libanonskom území.

Izrael obsadil Golanské výšiny na západe Sýrie počas šesťdňovej vojny v roku 1967 a anektoval tento región v roku 1981, čo odsúdila Bezpečnostná rada OSN. Krátko po šesťdňovej vojne začala izraelská vláda Golanské výšiny osídľovať.

Môže vás zaujímať

Grécka polícia zadržala libanonského únoscu lietadla, ktorý bol 30 rokov na úteku