Jednou vetou

Netanjahu obhajoval prímerie v Gaze

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Foto: TASR/AP

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu obhajoval v stredu svoje rozhodnutie akceptovať prímerie po najvážnejšom vystupňovaní bojov s palestínskymi militantmi v pásme Gazy od vojny z roku 2014.

„V časoch núdze, keď je robenie rozhodnutí kľúčové pre bezpečnosť, verejnosť nemôže byť vždy zasvätená do úvah, ktoré musia byť zatajené pred nepriateľom,“ povedal Netanjahu počas spomienkovej slávnosti na počesť zakladateľa Izraela Davida Ben-Guriona. „Naši nepriatelia prosili o prímerie a oni veľmi dobre vedia, prečo,“ dodal.

Hamas vyzval na vyšetrovanie „izraelského bombardovania civilistov“ v pásme Gazy

Dohoda o prímerí vyvolala kritiku aj zvnútra Netanjahuovej vlády ako aj od Izraelčanov žijúcich neďaleko pásma Gazy, ktorí žiadajú ďalšie akcie proti hnutiu Hamas vládnucemu v Gaze, pripomína agentúra AFP.

Hamas a ďalšie militantné skupiny v pásme Gazy akceptovali v utorok Egyptom sprostredkované prímerie, ktoré ukončilo dvojdňové intenzívne raketové útoky na Izrael a izraelské nálety na túto oblasť.

Podľa izraelskej armády palestínski militanti vypálili v priebehu 24 hodín na Izrael 460 rakiet a mínometných granátov, zatiaľ čo Izrael podnikol nálety na 160 cieľov v pásme Gazy. Pri izraelských útokoch zahynulo v pásme Gazy sedem Palestínčanov vrátane piatich militantov. Na izraelskej strane si raketový útok vyžiadal jednu obeť. Traja ďalší ľudia utrpeli ťažké zranenia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia