Jednou vetou

Netanjahu ocenil „tvrdý postoj“ Trumpa voči Iránu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Foto: TASR/AP

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil v pondelok "tvrdý postoj" amerického prezidenta Donalda Trumpa voči Iránu.

Rúhání varoval Trumpa: Vojna s Iránom by bola matkou všetkých vojen

Netanjahu uviedol, že Trump a jeho minister zahraničných vecí Mike Pompeo zaujali jasné stanovisko k „iránskej agresii“ po rokoch, keď bol tento „režim rozmaznávaný svetovými veľmocami“.

Izraelský premiér sa tak vyjadril na zasadnutí vládneho kabinetu po tom, ako Trump iránskeho prezidenta Hasana Rúháního varoval, že ak sa bude vyhrážať Spojeným štátom, Irán ponesie strašné následky.

„Američanom musí byť jasné, že mier s Iránom je matkou všetkého mieru a vojna s Iránom je matkou všetkých vojen,“ pohrozil v nedeľu USA iránsky prezident.

Trump varoval Irán, aby sa nevyhrážal Spojeným štátom

„Už sa nikdy, ale nikdy nevyhrážajte Spojeným štátom, lebo ponesiete následky, aké ešte nikto v dejinách nikdy znášať nemusel,“ napísal v pondelok ráno na Twitteri Trump.

Na základe jadrovej dohody, ktorú v roku 2015 podpísalo s Iránom šesť svetových mocností, Teherán súhlasil s obmedzením svojho jadrového programu, čo malo zamedziť prípadnému zneužitiu tohto projektu na výrobu jadrovej zbrane. Západné štáty výmenou za to stiahli svoje sankcie voči Teheránu.

Spojené štáty od jadrovej dohody odstúpili v máji 2018. Zvyšných päť signatárov z radov svetových mocností v súčasnosti rokuje s Iránom o možnosti zachovania dohody aj bez účasti Washingtonu.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi