Jednou vetou

Netanjahu v OSN: Irán ukrýva jadrový materiál a rakety

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Foto: TASR/AP

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na 73. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN (VZ OSN) uviedol, že Irán má v Teheráne jadrový sklad a v libanonskej metropole Bejrút má ukryté rakety. Informoval o tom na svojej webovej stránke denník Haarec.

Podľa Netanjahua Irán skladuje v Teheráne technologické vybavenie pre svoj jadrový program. V teheránskom sklade sa podľa neho nachádza 300 ton materiálu súvisiaceho s iránskym jadrovým programom. Izraelský premiér zároveň vyzval Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE), aby sklad bezodkladne skontrolovala.

„Mám pre tyranov v Teheráne jeden odkaz – Izrael vie, čo robíte,“ povedal Netanjahu a dodal, že Izrael bude proti Iránu zasahovať „aj v Sýrii a Iraku“.

Súd uvalil väzbu na mužov podozrivých z nákupu dronov pre IS

„Hizballáh využíva nevinných obyvateľov Bejrútu ako ľudské štíty,“ povedal Netanjahu a ukázal účastníkom 73. zasadnutia VZ OSN dokumentačný materiál k raketovej základni, ktorá sa údajne nachádza pod futbalovým štadiónom. „Aj o vás Izrael vie, čo robíte“, povedal Netanjahu.

„Počúvam protestujúcich v Iráne, rozprávam sa s Iráncami. Iránci prijímajú Izrael a kritizujú svoj režim. Dámy a páni, musím sa vám s niečím priznať. Musím pripustiť, že dohoda s Iránom mala jeden pozitívny výsledok: Zblížila Izrael s mnohými arabskými krajinami viac, ako kedykoľvek predtým,“ povedal izraelský premiér, čím narážal na jadrovú dohodu, ktorú v roku 2015 uzavrelo s Iránom šesť svetových veľmocí.

Môže vás zaujímať

Začal sa proces s 20 Saudskoarabmi obvinenými z vraždy Džamála Chášakdžího