Jednou vetou

Netanjahu víta rozhodnutie USA hlasovať proti rezolúcii o Golanských výšinách

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Foto: TASR/AP

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu privítal rozhodnutie Spojených štátov, ktoré v piatok - vôbec prvýkrát - hlasovali proti rezolúcii OSN, ktorá odsudzuje izraelskú okupáciu Golanských výšin.

Prijímanie takéhoto uznesenia je na pôde Valného zhromaždenia OSN každoročnou záležitosťou, Washington sa však v minulosti hlasovania zakaždým zdržal.

Agentúra AFP informovala, že Netanjahu v nedeľu na úvod pravidelného zasadnutia svojej vlády vyhlásil, že by sa rád poďakoval prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi a americkej veľvyslankyni pri OSN Nikki Haleyovej „za ich dôležité a správne hlasovania, ktoré je úplne v súlade s mojou politikou“.

Nezáväzná rezolúcia bola tentoraz prijatá v pomere 151 ku dvom hlasom, pričom proti boli len Spojené štáty a Izrael, informovala tlačová agentúra AFP. Štrnásť krajín sa zdržalo hlasovania.

Zhoreli kancelárie ústredia opozičnej Demokratickej koalície v Maďarsku

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová označila túto rezolúciu za „zbytočnú“ a „zjavne zaujatú proti Izraelu“. Poukázala pritom na „pokračujúce páchanie zverstiev sýrskym režimom“ a „významné hrozby pre medzinárodnú bezpečnosť, predstavované ničivým vplyvom iránskeho režimu v Sýrii“.

Golanské výšiny sú považované za okupované územie Sýrie. Izrael obsadil Golanské výšiny – súčasť Sýrie – v roku 1967 počas tzv. šesťdňovej vojny a jednostranne ich anektoval v roku 1981. Mierové sily OSN hliadkovali v nárazníkovom pásme medzi Sýriou a Izraelom v rokoch 1974-2012. Hranica bola po celé desaťročia pokojná, kým v roku 2011 nevypukla vojna v Sýrii.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia