Jednou vetou

Netanjahu výboru AIPAC: Nesmieme dovoliť, aby Irán získal jadrové zbrane

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Foto: TASR/AP

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok vyhlásil, že nemožno dovoliť, aby Irán získal jadrové zbrane. Pred proizraelskými aktivistami vo Washingtone tiež opätovne kritizoval jadrovú dohodu s Iránom z roku 2015. Informovala o tom agentúra DPA.

„Nie teraz, nie o desať rokov, nikdy,“ povedal pred zástupom 18.000 ľudí na výročnom stretnutí Americko-izraelského výboru pre verejné záležitosti (AIPAC). „Musíme zastaviť Irán, a my Irán zastavíme,“ vyhlásil Netanjahu.

Po pondelkovom stretnutí s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v Bielom dome izraelský premiér znovu odsúdil správanie Iránu, jeho dlhodobé zasahovanie do sýrskej občianskej vojny, podporu libanonského šiitského hnutia Hizballáh a podporu jemenských húsijských povstalcov.

Obvinil Teherán z „budovania agresívneho impéria“ v regióne a zo snahy o zriadenie svojich trvalých vojenských základní v Sýrii.

Izrael bude stáť po bodku USA

Proti medzinárodnej jadrovej dohode s Teheránom sa dlho staval aj americký prezident. V januári varoval, že USA odstúpia od dohody, ak sa neupraví a nestanoví ďalšie obmedzenia na iránsky jadrový program.

Netanjahu uviedol, že Trump „od jadrovej dohody odstúpi, ak sa jej nedostatky neupravia“, a následne obnoví sankcie. Dodal tiež, že Izrael bude v tomto „stáť po boku Spojených štátov tak, ako ostatné krajiny v regióne“.

Jadrová dohoda z roku 2015 medzi Iránom a šiestimi veľmocami – USA, Ruskom, Čínou, Britániou, Francúzskom a Nemeckom – zaväzuje Teherán, aby výrazne obmedzil svoje jadrové kapacity výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií. Cieľom tohto kroku je zabezpečiť, aby Irán nemohol túto technológiu využiť na výrobu jadrových zbraní.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem