Jednou vetou

Netanjahu začal po protestoch proti násiliu na ženách konať

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Foto: TASR/AP

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v stredu zaviazal urýchliť postup prijímania zákona proti domácemu násiliu páchanému na ženách. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Netanjahu stredajšími krokmi reagoval na protesty desaťtisícov obyvateľov Izraela, ktorí v utorok demonštrovali proti podľa nich nedostatočnej odozve vlády na prípady násilia páchaného na ženách.

Izraelská armáda spustila operáciu na zničenie tunelov postavených Hizballáhom

Izraelský premiér v stredu nariadil vláde, aby vypracovala návrh zákona, podľa ktorého by osoby odsúdené alebo podozrivé z domáceho násilia boli sledované GPS náramkami. Tie by zabezpečili dodržiavanie nariadených obmedzení.

Netanjahu uviedol, že násilie páchané na ženách je ako „ako teror v každom ohľade“, a prisľúbil tvrdšie tresty pre páchateľov. Viaceré ženské organizácie vyzvali v utorok Netanjahuovu vládu, aby poskytla sľubovaných 67 miliónov eur na program ochrany žien pred násilím.

Izrael: Polícia podala ďalší návrh na obžalobu premiéra Netanjahua

Netanjahu sa dostal minulý týždeň pod paľbu kritiky, keďže hlasoval proti návrhu na zriadenie parlamentnej komisie, ktorá by sa tejto záležitosti venovala. Protesty podporilo približne 300 podnikov a verejných inštitúcií.

Podľa zverejnených údajov zomrelo v Izraeli od začiatku tohto roka v dôsledku domáceho násilia 24 žien. Mnohé z nich pritom políciu o obavách o svoju bezpečnosť predtým informovali.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia