Jednou vetou

Nie je zrejmé, koho by chcel EP žalovať v otázke sídla ELA

Ilustračné foto

Foto: TASR

V prípade spochybnenia nároku Slovenska na získanie sídla Európskej agentúry práce (ELA) v Bratislave zo strany Európskeho parlamentu (EP) nie je jasné, koho by chcel zákonodarný zbor EÚ žalovať. Slovenskí europoslanci naznačili, že budú ostro vystupovať proti akejkoľvek iniciatíve v tomto smere.

Slovenská europoslanyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) predtým informovala, že Výbor EP pre právne záležitosti (JURI) v rozhodnutí prijatom za „zatvorenými dverami“ spochybnil proces výberu agentúry ELA, z ktorého – spomedzi viacerých kandidátov – víťazne vyšiel slovenský návrh.

Podľa poslankyne výbor JURI v stredu (25.9.) odporučil predsedovi EP Davidovi Sassolimu rozhodnúť o podaní žaloby proti rozhodnutiu o určení sídla ELA z dôvodu nedostatočného zapojenia europarlamentu do procesu výberu jej sídla. Lehota na podanie takejto žaloby uplynie o dva týždne, 9. októbra. Prípadnou žalobou by sa musel zaoberať Súdny dvor EÚ v Luxemburgu.

Stále zastúpenie SR pri EÚ vo svojom stanovisku uviedlo, že „nie je zrejmé koho bude Európsky parlament žalovať, keďže rozhodnutie o určení sídla ELA je rozhodnutím zástupcov vlád členských krajín EÚ a nie aktom Rady ako inštitúcie EÚ“.

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) uviedol, že ak by sa aj potvrdilo, že výbor JURI tento návrh predložil, musel by získať súhlas väčšiny europoslancov v pléne EP. Najbližšie plenárne zasadnutie EP je pritom až po termíne predpokladanej žaloby.

Ďuriš Nicholsonová: Výbor EP spochybňuje právo Slovenska na sídlo agentúry ELA

Štefanec, šéf slovenskej delegácie Európskej ľudovej strany (EPP), upozornil, že parlamentný výbor ako taký nemá právomoc žiadať podanie žaloby. V tejto veci neboli zatiaľ podľa neho informované ani národné delegácie, ani jednotlivé politické skupiny, čiže štruktúry, ktoré predpripravujú témy hlasovanie v EP. Hlasovanie v pléne je len vyvrcholením ich predošlej činnosti.

„Je predčasné robiť závery o pozícii Európskeho parlamentu. Slovenskí poslanci urobia všetko pre to, aby niečo také z europarlamentu neodišlo,“ zdôraznil Štefanec, ktorý takýto návrh označil za absurdný. Poslanec podľa vlastných slov požiada lídra frakcie EPP v EP Manfreda Webera, aby najsilnejšia parlamentná skupina ľudovcov v prípade potvrdenia tejto správy zaujala k iniciatíve negatívne stanovisko.

Slovenský poslanec Robert Hajšel (nominant Smer-SD) rovnako zdôraznil, že ak sa správa z výboru JURI potvrdí, urobí maximum preto, aby frakcia socialistov a demokratov v EP (S&D), ktorá je druhá najpočetnejšia, hlasovala proti takémuto návrhu. A pripomenul, že vždy bolo zvykom, že lídri členských krajín sú tí, ktorí rozhodujú o výbere sídiel pre jednotlivé agentúry EÚ.

Môže vás zaujímať

USA: V dôsledku hurikánu Sally zostalo bez elektriny viac ako pol milióna Američanov