Jednou vetou

Niekoľkým staniciam v Chorvátsku pozastavili licenciu za šírenie nenávisti

Ilustračné foto

pixabay.com

Asociácia chorvátskych novinárov (HND) vo svojom utorkovom oficiálnom vyhlásení uvítala rozhodnutie Rady pre elektronické médiá, na základe ktorého dočasne pozastavili licenciu niekoľkým chorvátskym televíznym staniciam v súvislosti s nenávistnými výrokmi na adresu migrantov. Informovala o tom tlačová agentúra Hina.

Rada v utorok rozhodla o pozastavení licencie tým televíznym staniciam, ktoré 5. novembra odvysielali talk-show Bujica, počas ktorej údajne zazneli neprijateľné vyjadrenia na adresu imigrantov. Licencie boli pozastavené v rozmedzí štyroch hodín až jedného dňa.

Predstavitelia HND uviedli, že tento incident by si zaslúžil „omnoho prísnejší trest“, keďže „relácia, ktorá mala byť venovaná politickým a bezpečnostným aspektom imigračnej krízy, bola využitá na šírenie nenávisti a násilia voči migrantom, čím ich dodatočne stigmatizovala a prispela k šíreniu protiimigrantskej hystérie“.

Britského rozhlasového novinára našli mŕtveho v Lisabone

Asociácia na záver dodala, že prokuratúra v minulosti v reakcii na podobné incidenty zlyhala, a preto apelovala na médiá a žurnalistov, aby sa riadili zásadami novinárskej etiky a vyhýbali sa šíreniu dezinformácií a nepravdivých správ. HND bola založená v roku 1910 a má viac ako 3000 členov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia