Jednou vetou

Niektorí ministri uvažujú o dočasnom pripojení Británie k EFTA

Ilustračné foto

Foto: Twitter

Niektorí britskí ministri a poslanci za opozičnú Labouristickú stranu diskutujú o možnosti pripojenia Británie k Európskemu združeniu voľného obchodu (EFTA) v prípade, že by dohodu o brexite britský parlament neschválil.

Ako uviedla agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na britský denník The Sun, britský minister životného prostredia Michael Gove a ministerka práce Amber Ruddová plánujú spolu s niektorými poslancami za Labouristickú stranu presadiť vstup Británie do EFTA, keďže časť ministrov sa medzičasom vzdala nádeje, že dohoda o brexite, ktorú presadila premiérka Theresa Mayová, v parlamente prejde. Podľa jedného z ministrov, ktorého meno The Sun nezverejnil, je opozícia (voči dohode) podľa všetkého momentálne taká silná, že Theresa Mayová bude mať čo robiť, aby to zmenila.

Polícia v súvislosti s Chášukdžího vraždou prehľadáva vilu

Na základe plánov označovaných ako „Norway Plus“ by sa Británia s cieľom udržať si ekonomickú stabilitu pridala na niekoľko rokov k EFTA. Zo silnejšej pozície by tak mohla vyjednávať s Bruselom o novej dohode o voľnom obchode.

Európska únia v nedeľu (25.11.) na mimoriadnom summite schválila dohodu o vystúpení Británie z EÚ a politickú deklaráciu o budúcich vzťahoch medzi Britániou a Bruselom. Premiérka Mayová však musí získať súhlas ešte v britskom parlamente, kde ale čelí výraznej opozícii.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia