Jednou vetou

Nigéria prerušila aktivity UNICEF pre údajnú sabotáž a výcvik špiónov

Ilustračné foto

TASR

Nigérijská armáda v piatok zakázala aktivity Detského fondu OSN (UNICEF) na severovýchode krajiny pre podozrenia z údajnej sabotáže a výcviku špehov v prospech nábožensko-extrémistickej organizácie Boko Haram. Informovala o tom agentúra AFP.

Hovorca nigérijských ozbrojených síl Onyema Nwachukwu vyhlásil, že UNICEF uskutočnil v dňoch 12.-13. decembra na severovýchode krajiny, ktorý je domovom Boko Haram, školenia s cieľom pripraviť miestnych obyvateľov na „tajné operácie“, zamerané na „sabotovanie“ aktivity vlády v boji s miestnymi teroristickými skupinami.

Do škôl sa stále nevrátili milióny sýrskych detí, uvádza UNICEF

Nwachukwu ďalej UNICEF obvinil, že snahy vlády potlačiť hnutie Boko Haram poškodzuje šírením „nepravdivých a ničím nepotvrdených“ tvrdení o porušovaní ľudských práv zo strany nigérijskej armády.

Nezhody medzi nigérijskou vládou a OSN majú dlhodobejší charakter. Už v roku 2017 nigérijský prezident Muhammadu Buhari vyhlásil, že OSN a iné organizácie vedome prinášajú ničím nepodložené a účelové správy o údajnej humanitárnej kríze na severovýchode krajiny v snahe získať viac financií do svojich rozpočtov.

USA ukončia vojenskú pomoc Saudskej Arábii vo vojne v Jemene

Militanti z Boko Haram začali svoje krvavé povstanie v roku 2009 na severovýchode Nigérie, neskôr ho však rozšírili aj do susedného Kamerunu, Čadu a Nigeru, čo vyvolalo celoregionálnu vojenskú odozvu. V roku 2015 sa títo džihádisti rozdelili do dvoch odnoží, z ktorých jedna je spriaznená s teroristickou organizáciou Islamský štát (IS).

Len v samotnej Nigérii prišlo v dôsledku aktivít Boko Haram za posledných deväť rokov o život vyše 27.000 ľudí a približne 1,8 milióna obyvateľov donútilo násilie opustiť domovy.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia