Jednou vetou

Nigérijskú školáčku odmietajúcu islam stále zadržiavajú extrémisti

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Militanti z extrémistickej organizácie Boko Haram odmietli prepustiť jedno zo 110 dievčat, ktoré minulý mesiac uniesli z internátnej školy v severovýchodnom nigérijskom meste Dapchi, pretože nechcelo prestúpiť na islam. Vo štvrtok o tom informovala tlačová agentúra DPA.

Militanti z Boko Haram vrátili v stredu do Dapchi 104 z unesených dievčat, ktoré uniesli zo školy 19. februára. Nigérijský prezident Muhammadu Buhari je odhodlaný zabezpečiť slobodu 15-ročnej školáčke Leah Sharibuovej, vyhlásil hovorca prezidenta Garba Shehu.

Nigérijská vláda vo štvrtok uviedla, že Sharibuová, kresťanka, je jedinou unesenou študentkou, ktorú Boko Haram stále zadržiava. Vláda však mlčí o mieste pobytu piatich zvyšných školáčok, ktoré militanti domov nevrátili, a sú teda nezvestné. „Apelujem na nich (na členov Boko Haram), aby prepustili moju dcéru,“ povedala pre agentúru DPA Rebecca Sharibuová, matka zadržiavaného dievčaťa. „Chcem, aby ju prepustili,“ dodala. Matka vysvetlila, že od niekoľkých ďalších školáčok sa dozvedela, že jej dcére nedovolili odísť domov s ostatnými unesenými dievčatami, lebo odmietla konvertovať na islam. „Priateľky požiadala, aby jej rodine odkázali, nech sa za ňu modlí,“ doplnila Rebecca.

Inuwa Garba, otec jednej z nezvestných školáčok, vo štvrtok pre agentúru DPA uviedol, že správy od dcériných spolužiačok naznačujú, že ona a štyri ďalšie dievčatá zomreli krátko po únose. „Povedali mi, že päť z dievčat zomrelo a moja dcéra, ktorá bola medzi nimi, vraj zomrela ako prvá,“ vyhlásil. Podľa správ od dievčat jeho 16-ročná dcéra Salmata Garbová zomrela v deň únosu, ešte skôr, ako skupinu odviedli ďaleko od Dapchi.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí