Jednou vetou

Nikaragua na základe zákona o amnestii prepustila ďalších 50 politických väzňov

Ilustračné foto.

Foto: TASR

Nikaragua v pondelok prepustila 50 opozičných väzňov, ktorí sa zúčastnili na minuloročnej vzbure proti prezidentovi Danielovi Ortegovi. Informovala o tom agentúra AFP. Ministerstvo vnútra oznámilo, že 50 väzňov prepustili na základe zákona o amnestiách, ktorý schválil nikaragujský parlament.

Masové opozičné protesty sa začali v apríli minulého roka, keď sa prezident Ortega pokúsil znížiť dôchodky v snahe vyplniť trhliny v sociálnom poistení. Išlo o najkrvavejšie zrážky v Nikarague od ukončenia občianskej vojny v roku 1990. Hoci prezident zakrátko od svojich zámerov ustúpil, prepukli celoštátne demonštrácie za jeho odstúpenie.

Ortega proti demonštrantom tvrdo zakročil. Pri násilnostiach zahynulo podľa Medziamerickej komisie pre ľudské práva (IACHR) zhruba 320 ľudí a vyše 600 ďalších skončilo vo väzení.

Súd podmienečne prepustil čečenského ľudskoprávneho aktivistu Titijeva

Novoprijatý zákon žiada okamžité prepustenie uväznených disidentov, takisto však aj zabraňuje vyšetrovaniu a potrestaniu bezpečnostných zložiek, ktoré sa zúčastnili na krvavom potlačení protestov.

Zákon odmietla koalícia viac ako 70 opozičných skupín a aj ľudskoprávne organizácie, pretože so sebou prináša závery, že za úmrtia nie je nikto zodpovedný.

Nikaragujská vláda v uplynulých mesiacoch prepustila už viacero skupín politických väzňov. Ministerstvo vo vyhlásení uviedlo, že pripravuje prepustenie ďalších.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia