Jednou vetou

Nikaragua sa musí spamätávať z drastického útoku na univerzitu

Demonštranti pochodujú v nikaragujskom hlavnom meste

Foto: TASR

Najmenej jeden študent zahynul a 41 ďalších utrpelo zranenia po útoku ozbrojencov na univerzitu obsadenú študentmi v nikaragujskom hlavnom meste Managua. K útoku došlo v rámci protivládnych protestov v krajine. Podľa agentúry DPA o tom v noci na utorok informovala organizácia Amnesty International (AI).

Riaditeľka medzinárodnej ľudskoprávnej organizácie pre Ameriky Erika Guevara-Rosasová na sociálnej sieti Twitter uviedla, že nemocničné zdroje potvrdili prijatie 41 mladých študentov, ktorí utrpeli väčšinou strelné zranenia, pričom jedna osoba zahynula. „Je to dôsledok útoku na strojársku univerzitu,“ dodala.

Miestne médiá uviedli, že pondelkový útok podnikli ozbrojenci na motocykloch. Nezávislá stanica Canal 15 ich označila za príslušníkov provládnych polovojenských jednotiek. Amnesty, ktorá do krajiny vyslala svoj tím na preskúmanie údajného porušovania ľudských práv nikaragujskou vládou počas protestov, uviedla, že útok má na svedomí dav stúpencov prezidenta Daniela Ortegu a neskôr poriadková polícia. Predstavitelia študentov útok odsúdili a vyhlásili, že s ním nemajú nič spoločné.

Čítajte viac: V Nemecku sa obávajú povodní v dôsledku prudkých búrok

Neznámi útočníci tiež podpálili sídlo rozhlasovej stanice Nueva Radio Ya, ktoré sa nachádza neďaleko univerzity. Internetový spravodajský portál El 19 Digital, ktorý je považovaný za hlásnu trúbu Ortegovho režimu, informoval, že terčom útoku sa stali aj zamestnanci rozhlasovej stanice.

Študenti hrajú kľúčovú úlohu v demonštráciách proti vláde nikaragujského prezidenta Daniela Ortegu. Protesty sa začali 17. apríla a úrady na ne reagovali smrtiacou silou, píše DPA.

Násilné demonštrácie boli reakciou na zmeny v systéme sociálneho zabezpečenia, ktoré zvyšovali príspevky zamestnancov a zamestnávateľov a zároveň zaviedli päťpercentné zníženie dôchodkov. Ortega neskôr tieto zmeny zrušil, ale protesty to nezastavilo.

Protesty sú najvážnejšou krízou počas 11-ročnej vlády Ortegu, ktorý je obviňovaný, že spolu so svojou manželkou Rosariou Murillovou, zastávajúcou funkciu viceprezidentky, zmenil Nikaraguu na rodinnú diktatúru. Demonštranti teraz požadujú jeho odstúpenie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia