Jednou vetou

Nikaragujská polícia zatkla vyše 100 ľudí, ktorí sa chystali protestovať

Policajti zatýkajú demonštrantov, ktorí sa pokúšali zúčastniť na protestoch proti vláde v nikaragujskej metropole Managua 16. marca 2019.

foto: TASR/AP

Nikaragujská polícia zatkla v sobotu viac ako 100 ľudí a odviezla ich do väzenia v metropole Managua po tom, čo sa pokúšali zúčastniť na protestoch proti vláde, informovala v nedeľu agentúra DPA.

Občianska aliancia, skupina zastrešujúca opozičné sily, odsúdila zatýkanie ako nezákonné a vyzvala na prepustenie protivládnych demonštrantov.

Odporcovia Vučiča vtrhli do budovy štátnej televízie v Belehrade

Medzi zatknutými sú aj bývalý minister školstva Humberto Belli a členovia Občianskej aliancie. Ku kritike vlády sa pridal taktiež generálny tajomník Organizácie amerických štátov (OAŠ) Luis Almagro. Vyhlásil, že represie voči demonštrantom sa musia okamžite skončiť.

Veľvyslanectvo USA v Nikarague vyzvalo úrady, aby „prestali používať neprimeranú silu voči pokojným demonštrantom i novinárom, ktorí uplatňujú svoje právo na slobodu tlače“.

Od vlaňajšieho vypuknutia protivládnych protestov zahynulo v krajine najmenej 500 ľudí a stovky skončili vo väzení. Mnohí ľudia, ktorí sa zapojili do protestov a polícia ich zatkla, boli obvinení z terorizmu.

Obete útoku na mešity sú vo veku 3-77 rokov, počet nemusí byť konečný

Násilné protesty spustilo rozhodnutie prezidenta Daniela Ortegu vlani v apríli znížiť dôchodky v snahe vyplniť trhliny v sociálnom poistení.

Išlo o najkrvavejšie zrážky v Nikarague od ukončenia občianskej vojny v roku 1990. Hoci prezident zakrátko od svojich zámerov ustúpil, prepukli celoštátne demonštrácie za jeho odstúpenie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia