Jednou vetou

Nikaragujský prezident Ortega plánuje reformu trestného zákonníka, súperom hrozí doživotím

Nikaragujský prezident Daniel Ortega

Foto: TASR/archív

Nikaragujský prezident Daniel Ortega v utorok vyhlásil, že navrhuje právnu reformu umožňujúcu doživotné tresty odňatia slobody. Pohrozil jej použitím proti niektorým odporcom vlády, ktorých obvinil zo spáchania "nenávistných trestných činov".

V súčasnosti platí podľa nikaragujského trestného zákonníka maximálny trest odňatia slobody na 30 rokov. Sedemdesiatštyriročný bývalý veliteľ partizánov uviedol, že v tejto stredoamerickej krajine nie je možné uplatniť trest smrti pre platnosť „medzinárodnej dohody“. Podotkol však, že proti zločincom je odhodlaný uplatňovať doživotné tresty.

V prejave k 199. výročiu nezávislosti Nikaraguy Ortega odsúdil konanie „imperialistických bojovníkov“. Narážal tým predovšetkým na politických oponentov a študentov, ktorí v roku 2018 usporiadali pouličné protesty požadujúce jeho odchod. Demonštrácie vtedy násilne potlačili policajné zložky a polovojenské jednotky.

„Cítia sa nedotknuteľní, pretože dostali amnestiu,“ uviedol Ortega v súvislosti s viac ako 700 ľuďmi zadržanými počas spomenutých protestov, ktorých prepustili v rokoch 2018 a 2019. Ortega dodal, že jeho oponentov vtedy podporovali Spojené štáty americké a demonštrácie označil za „neúspešný puč“. „Sú to diablove deti plné nenávisti,“ poznamenal Ortega.

Opoziční vodcovia reagovali na chystanú novelizáciu trestného zákonníka so znepokojením. Obávajú sa, že vláda bude túto reformu využívať ako „nový nástroj zastrašovania a represií“. Nikaragujský prezident však dodal, že doživotie sa bude uplatňovať aj na tých, ktorí spáchajú trestné činy proti maloletým, pričom ako príklad uviedol nedávne znásilnenie dvoch dievčat vo veku 10 a 12 rokov. Po týchto slovách niektorí Nikaragujčania pripomenuli, že samotného Ortegu v roku 1998 obvinila zo sexuálneho zneužívania jeho nevlastná dcéra.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia