Jednou vetou

Nočná mora z utečencov v Mjanmarsku

Rohingovia v Mjanmarsku.

Foto: TASR/AP

Mjanmarský poradca pre národnú bezpečnosť odmietol vo štvrtok tvrdenia o prebiehajúcich etnických čistkách vo svojej krajine zatiaľ čo generálny tajomník OSN António Guterres označil utečeneckú krízu Rohingov za „nočnú moru“, uviedla agentúra DPA.

Guterres vystúpil na prvom otvorenom zasadnutí OSN o Mjanmarsku od vypuknutia exodu viac než pol milióna moslimských Rohingov z Mjanmarska do susedného Bangladéša, ktorý sa začal pre niekoľkými týždňami. Podľa Guterresa je utečenecká kríza Rohingov v Mjanmarsku nočnou morou ľudských a humanitárnych práv.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová navrhla, aby štáty dodávajúce zbrane mjanmarskej armáde, svoje obchody zastavili pokým sa neskončí násilie prebiehajúce v Jakchainskom štáte. Mjanmarský poradca pre národnú bezpečnosť vo svojom prejave uviedol, že „v Mjanmarsku nedochádza k etnickým čistkám a ani ku genocíde“. „Náboženské skupiny žili veľa seba v harmónii celé dejiny – situácia, ktorá sa dnes deje, je dôsledkom terorizmu a nie náboženstva,“ vysvetlil.

Neudržateľná situácia

Utečencov, ktorí utiekli z Mjanmarska, je podľa bangladéšskeho veľvyslanca pri OSN Masuda Bin Momena také množstvo, že situácia je neudržateľná. OSN preto požiadal o vytvorenie tzv. bezpečných zón pre Rohingov nachádzajúcich sa stále v Mjanmarsku. „Najdôležitejším je, aby zostávajúcim civilistom Rohingov v Jakchkainskom štáte bola garantovaná bezpodmienečná ochrana a boli pre nich vytvorené bezpečné zóny pod správou OSN priamo v Mjanmarsku,“ povedal.

Diplomati a vysokopostavení zamestnanci OSN mali vo štvrtok naplánovanú cestu do Jakchainského štátu v severozápadnom Mjanmarsku, ktorý je epicentrom tohto konfliktu. Let ale v dôsledku zlých poveternostných podmienok preložili na pondelok, oznámilo mjanmarské ministerstvo informácií.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia