Jednou vetou

Nová brazílska vláda odstúpi od migračného paktu OSN

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Nastupujúci brazílsky minister zahraničných vecí Ernesto Araújo uviedol, že táto najväčšia latinskoamerická krajina odstúpi od migračného paktu OSN, ktorého cieľom je zabezpečiť bezpečnú, riadenú a humánnu migráciu. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

Araújo na svojom konte na Twitteri napísal, že nová brazílska vláda odstúpi od tohto dokumentu, lebo „imigrácia sa nemôže riešiť ako globálny problém, ale podľa reality a suverenity každej krajiny“.

Odchádzajúca brazílska vláda sa v pondelok na konferencii v marockom Marrákeši pripojila k ďalším 163 krajinám, ktoré právne nezáväzný pakt OSN o migrácii schválili.

Prípravu Globálneho rámca OSN pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu (GCM) dokončili v júli v OSN po 18 mesiacoch rokovaní. Voči tomuto dohovoru sa však medzičasom objavili námietky a viacero európskych štátov vrátane Slovenska oznámilo, že sa k tejto iniciatíve nepripoja.

Nemecko nie je naklonené organizácii konferencie OSN o zmene klímy v roku 2019

Odporcovia dokumentu tvrdia, že jeho prijatie prinesie chudobu a kriminalitu, zníži platy a vezme pracovné miesta občanom platiacim dane.

Araújo sa ujme funkcie ministra zahraničných vecí v januári vo vláde novozvoleného pravicového prezidenta Jaira Bolsonara.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia