Jednou vetou

Na tomto môže padnúť nová česká vláda

Český premiér Andrej Babiš

Foto: TASR/AP

Dezignovaný český premiér Andrej Babiš predloží v nedeľu prezidentovi ČR Milošovi Zemanovi zoznam kandidátov ČSSD na ministrov. Bude medzi nimi aj meno europoslanca Miroslava Pocheho, ktorý by mal riadiť rezort zahraničných vecí. Po sobotňajšom rokovaní s Babišom v Průhoniciach to podľa portálu Novinky.cz povedal predseda ČSSD Jan Hamáček.

„Verím, že bude priestor, aby sa jednotliví kandidáti stretli s pánom prezidentom a diskutovali s ním o vedení rezortu,“ uviedol Hamáček.

Babiš potvrdil, že sociálni demokrati trvajú na svojich piatich nomináciách. Ďalej spresnil, že Zemana bude v nedeľu len informovať o menách a nebude formálne predkladať návrh novej vlády. Potom počká, ako bude prezident reagovať.

Čítajte viac: Babiš zažaloval Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva

Zemanov hovorca Jiří Ovčáček však v sobotu zopakoval, že prezident Pocheho do funkcie nevymenuje. „Túto nedôstojnú šarádu v réžii ČSSD utneme veľmi rýchlo. Pán prezident M. Pocheho NIKDY nevymenuje za ministra zahraničných vecí,“ napísal na Twitteri.       Babiš v tejto súvislosti povedal, že by „bolo dobré, keby sa pán Poche zachoval štátotvorne“ a nelipol na funkcii. „Mali by sme sa snažiť, aby kvôli jednému menu nevznikla patová situácia a neotravovali sme ľudí nejakou krízou,“ dodal. S Pochem sa Babiš stretnúť nechce, vraj by to nič neprinieslo.

Zeman Pochemu vyčíta jeho údajný ústretový postoj k migrácii. Jedným z dôvodov prezidentovho zásadne negatívneho postoja však môže byť podľa webu iDNES.cz to, že Poche pred voľbou hlavy štátu nepodporoval Zemana, ale jeho protikandidáta Jiřího Drahoša.

Prečítajte si tiež: Babiš chce zažalovať Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva

Okrem ministerstva zahraničných vecí pripadli ČSSD i rezorty vnútra (má ho viesť Hamáček), práce a sociálnych vecí (Petr Krčál), poľnohospodárstva (Miroslav Toman) a kultúry (Antonín Staněk).

Babiš v sobotu povedal, že už má jasno o všetkých kandidátoch na ministrov za hnutie ANO. Ich mená však prezradiť nechcel.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia