Nová česká vláda premiéra Babiša má za sebou prvé zasadanie

Český prezident Miloš Zeman a Andrej Babiš.

Foto: TASR/AP

Novovymenovaná česká vláda premiéra Andreja Babiša absolvovala v stredu popoludní v Prahe svoje prvé zasadanie. Na následnej tlačovej konferencii premiér, ktorý sa ešte predpoludním zúčastnil na rokovaní parlamentného výboru pre európske záležitosti v súvislosti so svojou štvrtkovou premiérou na summite Európskej únie v Bruseli, uviedol, že členovia jeho kabinetu dostali všetky podklady potrebné pre ich prácu, rokovací poriadok vlády.

Súčasne informoval, že vicepremiérmi sa stali minister zahraničných vecí Martin Stropnický a minister životného prostredia Richard Brabec. Vyplýva to z informácií českých elektronických médií.

Na zasadaní vlády sa hovorilo i o účasti premiéra na zasadaní Európskej rady v Bruseli. Samotný Babiš už opakovane zdôraznil, že riešenie migračnej krízy nevidí v kvótach na prerozdeľovanie utečencov, ale v odstránení príčin exodu ľudí v krajinách ich pôvodu. Nový český premiér nechce nikoho nechať na pochybách o proeurópskej orientácii krajiny, ktorá by podľa jeho predstáv mala byť na európskej úrovni aktívnejšia.

Nový predseda vlády ČR potvrdil v stredu, že od budúceho týždňa chce absolvovať stretnutia s predstaviteľmi opozičných strán s cieľom prezentovať im programové vyhlásenie svojej vlády a pokúsiť sa získať ich dôveru či tolerovanie pre menšinový kabinet. Andrej Babiš zložil svoj kabinet z ministrov-predstaviteľov svojho hnutia ANO a nestraníkov. Vo funkciách budú tak ako v predchádzajúcej vláde Bohuslava Sobotku pokračovať minister dopravy Dan Ťok, minister spravodlivosti Robert Pelikán a šéf rezortu životného prostredia Richard Brabec.

Ďalší dvaja zo staronových členov kabinetu zmenia ministerstvá. Martin Stropnický, ktorý doteraz viedol rezort obrany, sa presunie na ministerstvo zahraničných vecí a Karla Šlechtová z rezortu miestneho rozvoja na ministerstvo obrany. Šéfom rezortu vnútra bude Lubomír Metnar, na čele ministerstva financií bude stáť Alena Schillerová, školstvo povedie Robert Plaga a kultúru Ilja Šmíd. Členov vlády vymenoval v stredu do funkcií prezident ČR Miloš Zeman. Prvých z nich by Andrej Babiš mal uviesť do úradu ešte v stredu. Programové vyhlásenie novej vlády jej predseda zatiaľ nezverejnil.

Môže vás zaujímať

Hlavný podozrivý z vraždy maltskej novinárky vedel o vývoji vyšetrovania