Jednou vetou

Nová ochrana Eiffelovej veže pred útočníkmi stála takmer 35 miliónov

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Jednu z dominánt francúzskej metropoly - Eiffelovu vežu - budú pred možnými teroristickými útokmi chrániť v budúcnosti tri metre vysoké steny z nepriestrelného skla s hrúbkou 6,5 centimetra.

Novú podobu bezpečnostnej ochrany veže prezentovala vo štvrtok v Paríži spoločnosť Sete, ktorá je jej prevádzkovateľom. Podľa slov šéfa spoločnosti Bernarda Gaudillera predstavujú spomínané sklenené steny absolútnu ochranu pred akýmkoľvek druhom munície. Informovali o tom francúzske elektronické médiá.

Steny budú chrániť „eiffelovku“ od rieky Seiny až po Marsove polia na opačnej strane, avšak turistom nebudú prekážať vo výhľade.

Putin pozval Kim Čong-una na návštevu Ruska v septembri

Na ďalších dvoch stranách veže pozdĺž záhrad by bezpečnosť malo zvýšiť kovové oplotenie s mrežami začlenené do prostredia, vysoké 3,24 metra.

V okolí veže nebudú chýbať piliere, ktoré musia zabrániť prípadným pokusom o útok motorovými vozidlami. Práce na bezpečnostnej koncepcii vypracovanej v spolupráci s francúzskou políciou, ktoré sa začali vlani v jeseni a ktorých väčšina sa ukončí do polovice júla a zvyšok do polovice septembra, si vyžiadali náklady vo výške takmer 35 miliónov eur.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia