Jednou vetou

Nová rakúska vláda zložila slávnostný sľub

Nový kancelár Rakúska Sebastian Kurz a nový vicekancelár Heinz-Christian Strache sa rozprávajú počas slávnostného skladania sľubov. Viedeň 18. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Nová rakúska koaličná vláda dezignovaného kancelára Sebastiana Kurza zložila v pondelok slávnostný sľub do rúk prezidenta Alexandra Van der Bellena.

Vláda je koalíciou konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ). Informovala o tom agentúra DPA.

Najmladší šéf vlády v Európe

Predseda ľudovcov Sebastian Kurz sa stal vo svojich 31 rokoch najmladším šéfom vlády v Európe. Populistický líder Heinz-Christian Strache sa ujal postu vicekancelára a ďalší zástupcovia slobodných povedú medziiným aj rezorty vnútra, obrany a zahraničných vecí.

Prezident Van der Bellen, bývalý predseda strany Zelených, vyzval nový kabinet na rešpektovanie práv menšín.
V centre Viedne sa na protest voči novej pravicovej koaličnej vláde zišlo v pondelok dopoludnia približne 6000 ľudí. Zhromaždenie bolo prevažne pokojné, aj keď malá skupina demonštrantov hádzala paradajky a vajcia na poriadkovú políciu.

Vo Viedni protestujú stovky ľudí proti novej vláde

Protestujúci niesli transparenty s nápismi „Nenechajme nacistov vládnuť“ a „Nechceme nacistické svine“ s odkazom na účasť populistickej pravicovej FPÖ vo vláde. Demonštráciu organizovalo niekoľko krajne ľavicových, protifašistických a študentských skupín.

Politickí odporcovia vyjadrili obzvlášť znepokojenie nad tým, že slobodní, ktorí majú napojenia na extrémistov z krajnej pravice, ovládnu dôležité rezorty vnútra, obrany a zahraničných vecí. Agentúra AP pripomína, že obe koaličné strany sa zaviazali sprísniť azylové a imigračné predpisy, pričom chcú zachovať pevnú oddanosť Európskej únii.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem