Jednou vetou

Nová stupnica hurikánov naznačila, že Harvey bude monštrum

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Keď sa Harvey blížil k pobrežiu Texasu, bol hurikánom 4. kategórie. Potom zoslabol na tropickú búrku, no napriek tomu priniesol skazu ako hurikán. Tradičná kategorizácia hurikánov ho totiž neodhadla, nová by to mohla zmeniť. Informovala o tom dnes americká verejnoprávna rozhlasová stanica NPR.

„Tradičné meranie sily hurikánov nehovorí veľa o tom, aké zničujúce budú. Vedci preto navrhujú nový spôsob kategorizácie,“ uviedla NPR. V súčasnosti vedci pri hurikánoch merajú rýchlosť vetra za krátky časový úsek. Čím rýchlejší vietor, tým silnejší hurikán (kategórie od 1 do 5). Táto kategorizácia však nehovorí o tom, ako dlho taký vietor potrvá a ako rýchlo sa bude „veterné pole“ presúvať.

A práve toto zohľadňuje nová stupnica – index potenciálu skazy. Podľa nej mal byť Harvey veľmi zlý. „Index meria nielen rýchlosť vetra, ale aj to, ako dlho bude taký silný vietor fúkať. Spája veľkosť búrky s rýchlosťou jej posunu,“ vysvetlil James Done z Národného centra pre atmosférický výskum v štáte Colorado. Harvey sa po dlhú dobu presúval veľmi pomaly, čo mu umožnilo zaliať Texas obrovským množstvom vody.

James Done pomohol vyvinúť nový index pre poisťovne, ktoré chceli byť schopné lepšie predpovedať, koľko ich bude daná búrka alebo hurikán stáť. Pre NPR neuviedol, či a kedy ho začnú využívať meteorológovia.

 

Môže vás zaujímať

Rover Curiosity začal letnú misiu na Marse