Jednou vetou

Nové zistenia: Nehodu boeingu spoločnosti Lion Air mohol spôsobiť manévrovací systém

Trosky lietadla spoločnosti Lion Air.

Foto: Twitter

Piloti lietadla indonézskej spoločnosti Lion Air, ktoré havarovalo na konci októbra, mali problémy s ovládaním stroja takmer od začiatku letu. Informovala o tom v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na predbežnú správu indonézskeho Národného úradu pre bezpečnosť dopravy (NTSC).

Predbežná správa NTSC odhalila, že ukazovatele rýchlosti počas predchádzajúceho letu z Bali do Jakarty zobrazovali chybné údaje. Posádka preto na zvyšok letu vypla autopilota. Lietadlo podľa vyšetrovateľov z NTSC nebolo spôsobilé na prevádzku a let z Bali do Jakarty nemal pokračovať.

Lion Air musí podľa NTSC zlepšiť bezpečnosť a umožniť pilotom v podobných prípadoch prerušiť let a núdzovo pristáť.

Pád lietadla Lion Air mohol podľa vyšetrovateľov spôsobiť rýchlomer

Vyšetrovatelia príčin nešťastia sa zameriavajú na to, akú rolu zohral nový manévrovací systém (MCAS). Ten má zabrániť nadmernému stúpaniu lietadla, pri ktorom hrozí strata vztlaku. V prípade havarovaného boeingu však systém zrejme spôsobil klesanie po tom, ako dostal nesprávne informácie zo senzorov.

Prakticky nový Boeing 737 Max 8 spoločnosti Lion Air sa v pondelok 29. októbra po približne 13 minútach letu zrútil do Jávskeho mora. Lietadlo linky JT610 smerovalo z Jakarty do mesta Pangkal Pinang, metropoly provincie Bangka-Belitung, ležiacej na východnom pobreží ostrova Bangka. Nehodu neprežil nikto z 189 ľudí na palube.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia