Jednou vetou

Noví nestáli členovia BR OSN sú Estónsko, Niger, Tunisko, Vietnam, Svätý Vincent

Ilustračné foto

TASR/AP

Estónsko, Niger, Tunisko, Vietnam a ostrovný štát Svätý Vincent a Grenadíny zvolili v piatok za päť nových nestálych Bezpečnostnej rady OSN. Päť nováčikov bude v BR OSN pôsobiť od januára dva roky — nahradia Rovníkovú Guineu, Pobrežie Slonoviny, Kuvajt, Poľsko a Peru, informovala agentúra AFP.

Vrcholný orgán OSN so sídlom v New Yorku sa práve nachádza v období, keď má problémy nájsť zhodu v tom, ako riešiť svetové konflikty, konštatuje AFP. Rada nie je schopná dohodnúť sa na reakcii na niekoľko kríz, od Sýrie až po Mjanmarsko (Barmu), Venezuelu a Sudán.

Tichomorie je morálnou autoritou v boji proti klimatickej zmene, vyhlásil Guterres

Stálymi členmi pätnásťčlennej rady je päť krajín — Británia, Čína, Francúzsko, Rusko a Spojené štáty. Majú právo veta pri akomkoľvek rozhodovaní.

Desať nestálych členov je volených do najvplyvnejšieho orgánu OSN na dvojročné obdobie. BR OSN sa zaoberá hrozbami pre svetový mier a bezpečnosť.

OSN vyhlásila Svetový deň bezpečnosti potravín

V tajnom hlasovaní vo Valnom zhromaždení (VZ) OSN súperilo Estónsko o kreslo vyhradené východnej Európe s Rumunskom, pričom karibský ostrovný štát Svätý Vincent a Grenadíny čelil v poslednej chvíli konkurentovi Salvádoru, ktorý sa tiež zaujímal o kreslo určené pre Latinskú Ameriku.

Ostatné tri krajiny Niger, Tunisko a Vietnam nemali protikandidáta a zvolili ich ako zástupcov svojho regionálneho bloku.

Počet utečencov z Venezuely dosiahol štyri milióny, oznámila OSN

V hlasovaní 193-členného VZ OSN dostal Vietnam 192 hlasov, Niger a Tunisko po 191 hlasov, Svätý Vincent a Grenadíny 185 a Salvádor šesť hlasov.

Estónsko získalo v rozhodujúcom hlasovaní kreslo vďaka 132 hlasom, konkurenčné Rumunsko ich dostalo 58.
Pre Estónsko, ktoré postavilo kampaň na kybernetickej bezpečnosti, je to prvé pôsobenie v BR OSN, tak ako aj pre Svätý Vincent a Grenadíny. Tie prisľúbili, že budú presadzovať aktívnejší prístup v probléme klimatických zmien.
Podľa odborníka OSN Richarda Gowana zvolenie spomínaných piatich nových členov môže názorové rozpory ešte zhoršiť.

Bolton: Severná Kórea porušila raketovými skúškami rezolúcie OSN

„Myslím si, že v rade budeme svedkami dosť silnej protizápadnej skupiny, čo môže vyústiť do ešte výbušnejšej diplomacie a sťažiť Spojeným štátom aj ich spojencom presadzovať cez New York rezolúcie,“ uviedol Gowan, riaditeľ Medzinárodnej krízovej skupiny (ICG) v OSN.

„Vietnam a Svätý Vincent sa zrejme v záležitostiach ako Venezuela pridajú na stranu Číňanov a Rusov, ako to tento rok už urobili Indonézia a Juhoafrická republika (JAR),“ dodal Gowan.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia