Jednou vetou

Novičok sa u nás nevyrábal, Zeman to iba nepochopil, povedal Babiš

Český premiér Andrej Babiš

Foto: TASR/AP

V Českej republike nebola vyvíjaná ani skladovaná látka novičok, povedal v pondelok po rokovaní s predstaviteľmi Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) a Vojenského spravodajstva český premiér v demisii Andrej Babiš.

Tvrdenie o výrobe a testovaní látky novičok v ČR priniesol minulý štvrtok prezident Miloš Zeman, ktorý si podľa Babiša asi nepresne vysvetlil termín „testovať“.

Prezident by nemal tárať dve na tri

Ako doplnil spravodajský server Novinky.cz, Zeman vo štvrtok uviedol, že v Česku sa jed novičok v malom množstve vyrábal a testoval.

Ministerstvá obrany a zahraničia následne oznámili, že látky tohto typu sa v Česku syntetizujú na účely protichemickej obrany, ale iba v mikroskopickom množstve, ktoré nemohlo uniknúť. Podľa úradu vlády však došlo k nepochopeniu a odlišnému vnímaniu termínov výroby a testovania.

„Vo vyjadrení prezidenta zrejme ide o rozdielne vnímanie slov výroba a testovanie, keď má prezident pravdu v tom, že zákon č. 19 z roku 1997 Zb. označuje za výrobu každú chemickú reakciu, pričom vo vyjadrení Vojenského výskumného ústavu mikrosyntéza ako výroba označená nie je,“ píše sa v stanovisku zverejnenom na stránkach českého úradu vlády, z ktorého citovali Novinky.cz.

Zeman: V Česku sa v malom množstve vyrábal a testoval jed novičok

Úrad premiéra v demisii Babiša označil celú záležitosť za nedorozumenie a pripomenul, že termíny výroba a testovane v minulosti nepresne použil i šéf Vojenského výskumného ústavu, kde túto látku skúmali.

Server Novinky.cz v správe pripomenul, že v ČR vlani testovali látku typu novičok A-230 v rámci programu na ochranu pred zbraňami hromadného ničenia. Odborníci tak v prvom kroku zrealizovali miktosyntézu novička A-230 bez toho, aby izolovali samotnú látku.

„Tento postup sa podľa metodiky Štátneho úradu pre jadrovú bezpečnosť nepovažuje za výrobu ani vývoj,“ pripomenula česká vláda s tým, že výsledný produkt zničili. Chemické zloženie látky A-230 je podľa vlády úplne odlišné od látky A-234, ktorou v Británii otrávili bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia