Jednou vetou

Novikov: Islamský štát chce v Strednej Ázii vytvoriť oporné body pre kalifát

Ilustračné foto

foto: TASR

Džihádistická organizácia Islamský štát (IS) sa snaží v Strednej Ázii vytvoriť nové oporné centrá pre svoj kalifát.

Podľa agentúry TASS to v utorok uviedol najvyšší predstaviteľ Protiteroristického centra Spoločenstva nezávislých štátov (ATC SNŠ) Andrej Novikov. Stalo sa tak v rámci stretnutia najvyšších predstaviteľov protiteroristických subdivízií bezpečnostných a špeciálnych služieb krajín SNŠ, ktoré sa koná v Kirgizsku v rámci cvičenia Issyk-kuľ – Antiteror 2018.

Podľa Novikova sa islamisti v stredoázijskom regióne v záujme uskutočnenia svojho cieľa pokúšajú aktivovať tamojšie „spiace džamáaty (bunky)“.

Bezpečnostná rada OSN odsúdila útok na účastníkov vojenskej prehliadky v Iráne

Podpredseda kirgizskej vlády Ženiš Razakov poznamenal, že teroristické hrozby v Strednej Ázii a krajinách SNŠ sa zintenzívňujú a majú dlhodobý charakter. Za obzvlášť znepokojujúcu označil skutočnosť, že teroristi sa snažia preniknúť do regiónu zo severu Afganistanu s cieľom destabilizovať situáciu v Strednej Ázii.

Ešte v júni námestník riaditeľa ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Igor Sirotkin upozornil, že IS napriek stratám, ktoré utrpel v iných častiach sveta, zostáva vážnou hrozbou.

Grécka polícia zatkla osem ľudí podozrivých z útoku na poslanca Syrizy

Riaditeľ ruského Ústavu pre strategické plánovanie Alexandr Gusev konštatoval, že „chápadlá IS“ siahajú do celej oblasti Stredného východu a Strednej Ázie.

Môže vás zaujímať

MAĎARSKO: Nehoda poľského autobusu si vyžiadala mŕtveho a 34 zranených