Jednou vetou

Novinár Golunov cez víkend vypovedal ako svedok v kauze, v ktorej bol obvinený

Ivan Golunov

foto: TASR/AP

Ruského novinára Ivana Golunova vypočúvali počas víkendu ako svedka v trestnom konaní, v ktorom bol predtým obvinený. Agentúru Interfax o tom informoval novinárov právnik Sergej Badamšin.

Prípad sa podľa neho stále vyšetruje, pričom sa preveruje aj činnosť polície pri novinárovom zatýkaní, aby príslušný spis mohol byť odovzdaný Vyšetrovaciemu výboru Ruskej federácie (Sledkom).

Golunov bol zadržaný v centre Moskvy 6. júna popoludní. Bol obvinený z pokusu o predaj drog a súd rozhodol o jeho domácom väzení. O niekoľko dní neskôr bol prípad pre nedostatok dôkazov uzavretý.

Golunov trvá na tom, že jeho stíhanie súviselo s vyšetrovaním podivných praktík v pohrebných službách a že drogy mu polícia podhodila pri zatýkaní a pri prehliadke jeho bytu. Tieto jeho slová potvrdili aj výsledky lekárskych testov na prítomnosť drog v jeho tele, ktoré boli negatívne.

V Moskve sa konal povolený protest na podporu Golunova

Novinár okrem toho tvrdí, že polícia pri jeho zadržaní a počas vyšetrovania použila násilie. Vypovedal, že dvakrát dostal úder päsťou do spánkovej kosti a najmenej raz mu stúpili nohou na hrudník. Lekári záchrannej služby, ktorých ku Golunovovi privolali, uviedli, že na zadnej strane lebky mal modrinu a na hrudníku našli viacero odrenín a modrín.

Golunov neskôr identifikoval policajta, ktorý voči nemu použil násilie. Ide o Maxima Umetbajeva, ktorý nedávno obsadil druhé miesto v súťaži o najlepšieho policajta Moskvy.

V súvislosti s prípadom Golunov ruský prezident Vladimir Putin odvolal z funkcií dvoch vysokopostavených predstaviteľov moskovskej polície.

Na novinárovu podporu sa 12. júna v Moskve konal pochod a zhromaždenie, počas ktorých polícia zadržala vyše 500 ľudí.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia