Jednou vetou

Novinári Reuters sú podozriví z porušenia štátneho tajomstva

Mjanmarská ministerka zahraničných vecí Aun Schan Su Ťij a mjanmarský prezident Tchin Ťjoa

Foto: TASR/AP

Mjanmarský prezident Tchin Ťjo povolil tamojšej polícii konať vo veci dvoch spravodajcov agentúry Reuters zadržaných za porušenia zákona o ochrane štátneho tajomstva, ktorý platí ešte z koloniálnych čias. Potvrdil to v pondelok hovorca mjanmarskej vlády.

Novinári Wa Lone (31) a Kyaw Soe Oo (27) boli zadržaní minulý utorok po tom, ako prijali pozvanie na večeru s policajnými dôstojníkmi, ktorá sa konala na predmestí najväčšieho mjanmarského mesta Rangún.

Podozriví zo získania tajných dokumentov

Novinári sú podozriví z toho, že od policajtov získali dôležité tajné dokumenty a mali údajne v úmysle poskytnúť ich zahraničným médiám. Uvedení policajti pracovali v Jakchainskom štáte, kde násilnosti pripisované vo veľkej miere vládnym silám spôsobili masový útek vyše 630 tisíc príslušníkov moslimského etnika Rohingov, ktorí sa uchýlili v pohraničí susedného Bangladéša.

Za porušenie zákona o ochrane štátneho tajomstva novinárom hrozí trest do 14 rokov väzenia. V rovnakej veci boli zadržaní aj obaja policajti.

Podľa agentúry Reuters nie je známe, či sa do rozhodovania o začatí policajného vyšetrovania voči novinárom zapojila aj mjanmarská líderka Aun Schan Su Ťij, ktorá v Mjanmarsku zastáva funkciu štátnej radkyne a do krízy v Jakchainskom štáte požívala veľkú autoritu doma i v zahraničí.

Útok na slobodu slova odsúdilo mnoho vlád

Zadržanie dvojice novinárov ako útok na slobodu slova odsúdilo mnoho vlád, vrátane USA, Kanady a Británie, ako aj generálny tajomník OSN António Guterres, či mnohé novinárske a ľudskoprávne organizácie, ktorí súčasne vyzvali mjanmarskú vládu na okamžité prepustenie oboch zadržaných mužov.

Hovorca Aun Schan Su Ťij pre Reuters uviedol, že mjanmarské úrady rešpektujú všetky práva zadržaných novinárov.

Podľa agentúry Reuters však novinárom nebol od ich zatknutia umožnený kontakt s príbuznými, ani s právnikom a ani so zamestnávateľom. Manželka jedného zo zadržaných pre Reuters uviedla, že novinárov krátko po zatknutí previezli z Rangúnu na neznáme miesto.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína