Jednou vetou

Novou nemeckou ministerkou obrany bude Krampová-Karrenbauerová

Annegret Krampová-Karrenbauerová

foto: TASR/AP

Novou nemeckou ministerkou obrany sa stane predsedníčka Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová. Informovala o tom v utorok agentúra DPA.

Krampová-Karrenbauerová vo funkcii nahradí Ursulu von der Leyenovú, ktorú poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok zvolili za predsedníčku Európskej komisie (EK). Von der Leyenová v pondelok oznámila, že bez ohľadu na výsledok hlasovania v EP v stredu z funkcie nemeckej ministerky obrany odstúpi.

Krampová-Karrenbauerová pochádza z katolíckej rodiny. Narodila sa 9. augusta 1962. V rokoch 1984 – 1990 študovala právo a politológiu na Trevírskej univerzite a neskôr na Sárskej univerzite.

Maas: Nemecko je pripravené byť lídrom v prijímaní migrantov

V rokoch 2000 – 2004 bola ministerkou vnútra v sárskej vláde premiéra Petra Müllera. V máji 2011 ho práve ona vystriedala vo funkcii predsedu sárskej CDU a 10. augusta 2011 po ňom prevzala aj post premiérky tejto spolkovej krajiny.

Vo februári 2018 ju Angela Merkelová navrhla na post generálnej tajomníčky CDU. Na sneme ju podporilo 98,87 percenta delegátov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia